Przejdź do treści

Tajemnicze błyski widziane podczas katastrofalnego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Czym są?

Na nagraniach z katastrofalnego trzęsienia ziemi w Turcji oraz Syrii możemy zaobserwować dziwne, niebieskie błyski. Błyski miały kolor niebieski i pojawiały się tuż przed oraz podczas trzęsienia ziemi. Ten Fenomen pojawił się również podczas innych trzęsień ziemi, a naukowcy próbują wyjaśnić, czym dokładnie jest, jak powstaje.

Tajemnicze błyski podczas katastrofalnego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Czym są?

Trzęsienie ziemi o sile 7,8

Reklama

Trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera miało swoje epicentrum na pograniczu Turcji z Syrią. Doszło do niego nocą z niedzieli na poniedziałek o godzinie 2:17 czasu polskiego (4:17 czasu miejscowego). Spowodowały one katastrofalne szkody materialne i tysiące ofiar.

Tajemnicze błyski podczas trzęsienia ziemi.

Jednak to nie wszystko, ponieważ mieszkańcy donosili w relacjach o pojawieniu się dziwnych, niebieskich błysków tuż przed oraz podczas trzęsienia ziemi. Te błyski widać również na nagraniach, szczególnie tych, które wykonywane były nocą podczas pierwszego trzęsienia ziemi, kiedy to przed samym trzęsieniem oraz podczas trzęsienia pojawiły się w dużej ilości.

YouTube player

Błyski podczas trzęsienia w Meksyku.

Reklama

Nie tylko podczas trzęsienia w Turcji można było je zaobserwować. Podobne zjawisko zaobserwowano już wcześniej podczas dużych trzęsień ziemi, chociażby w Meksyku bądź w Japonii.

YouTube player

Czym są błyski?

Naukowcy do tej pory nie poznali jednoznacznie odpowiedzi na to, czym te błyski są i jak powstają. Jest kilka teorii, a najbardziej wiarygodna mówi o naprężenia w skałach na głębokości kilku kilometrów. Uwalnianie tych naprężeń wywołuje powstanie fal sejsmicznych, które wywołują wstrząsy. Podczas tego procesu prawdopodobnie uwalniana jest też energia elektryczna jonizująca gazy. Gazy te wydostają się na powierzchnię i zaczynają świecić.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości

Reklama