Przejdź do treści

Tornada i burze w USA. Zginęło co najmniej 26 osób.

Tornada w USA. Rośnie liczba ofiar.

USA. Tornado outbreak

Reklama

W nocy z piątku na sobotę (1-2 kwietnia 2023 r.) część południa i środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych została nawiedzona przez potężne tornada, które spowodowały śmierć co najmniej 26 osób i ogromne zniszczenia. To jeden z najgorszych tornado outbreak w tym roku, który dotknął osiem stanów: Arkansas, Illinois, Indiana, Tennessee, Alabama, Mississippi, Kentucky i Missouri.

Tornada i burze w USA. Zginęło co najmniej 26 osób.

Jakie były skutki tornad?

Według Krajowej Służby Pogodowej (NWS) w USA, tornada i burze wystąpiły w co najmniej ośmiu stanach: Missisipi, Tennessee, Arkansas, Alabama, Illinois, Indiana, Georgia i Karolina Południowa. Najbardziej ucierpiało hrabstwo McNairy w Tennessee, gdzie zginęło co najmniej siedem osób. Tornado zniszczyło tam domy i firmy, powaliło drzewa i spustoszyło wiele obszarów.

Reklama

W liczącym około 8000 osób Wynne w Arkansas zginęły cztery osoby. Tornado rozerwało dach szkoły średniej i wybiło okna. W Illinois trzy osoby zginęły w hrabstwie Crawford po zawaleniu się budynku mieszkalnego. W Belvidere w Illinois jedna osoba zmarła po zawaleniu się dachu teatru Apollo Theatre podczas koncertu heavy metalowego.

Jak reagowały władze?

Władze lokalne ogłosiły stan wyjątkowy w niektórych hrabstwach i miastach dotkniętych przez tornada. Uruchomiły centra kryzysowe i schroniska dla poszkodowanych. Wysyłały ekipy ratownicze i pomoc humanitarną. Prezydent Joe Biden rozmawiał z gubernatorami i burmistrzami poszkodowanych stanów i miast. Zaoferował wsparcie rządu federalnego i zapewnił o swojej solidarności z ofiarami.

Przyczyna piątkowych tornad

Tornada i burze były spowodowane przez silny kontrast temperatury i wilgotności między chłodnym powietrzem z północy a ciepłym i wilgotnym powietrzem z południa. W takich warunkach łatwo dochodzi do tworzenia się chmur burzowych typu cumulonimbus, które mogą osiągać wysokość kilkunastu kilometrów i generować silne prądy wznoszące i opadające. Jeśli do tego dochodzi ruch obrotowy ziemi i zmiany kierunku i prędkości wiatru na różnych wysokościach (tzw. skręt wiatru), to może się utworzyć wir powietrza, który pod wpływem prądów wznoszących może się pionizować i przybrać formę tornada.

Jak powstają tornada?

Reklama

Tornada są jednymi z najbardziej niszczycielskich sił natury. Mogą poruszać się z prędkością nawet ponad 400 km/h i niszczyć wszystko na swojej drodze. Ich średnica może wynosić od kilku metrów do kilku kilometrów, a czas trwania od kilku sekund do kilku godzin. Tornada są często towarzyszące przez silne porywy wiatru, gradobicie, ulewny deszcz lub błyskawice.

Aleja Tornad

Tornada są najczęstsze na terenach płaskich i otwartych, gdzie nie ma przeszkód dla przepływu powietrza. Dlatego też najwięcej tornad występuje na tzw. Alley Tornado (pol. Aleja Tornad) w USA, która obejmuje obszar od Teksasu po Dakotę Północną. Według NWS, średnio co roku w USA występuje około 1200 tornad, które zabijają około 60 osób i ranią około 1500.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama