Przejdź do treści

Tornada w USA. Potężne tornado uderzyło w Andover w stanie Kansas powodując poważne zniszczenia.

We wschodniej części stanów Kansas i Nebraska w piątek nastąpił potężny wybuch konwekcji. W jego efekcie powstały silne burze, przynoszące tornada, niszczycielskie podmuchy wiatru i ogromny grad.

Tornada w USA

Tornada w USA – Tornado w Andover

Reklama

Silne tornado rozwinęło się tuż przed zachodem słońca na wschodnich przedmieściach miasta Wichita. Następnie uderzyło w miasto Andover, gdzie spowodowało znaczne szkody. Nie było doniesień o obrażeniach, ale wiele domów i firm zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Gubernator Kansas Laura Kelly ogłosiła stan wyjątkowy. Nagrania z mediów społecznościowych, przedstawiające przechodzące tornado, ukazywały szybko poruszający się, gwałtowny lej, który przetaczała się przez Andover niczym piła tarczowa niszcząc wszystko na swojej drodze. W pobliskim osiedlu zostało zniszczonych kilkanaście domów. Tornado w Andover było jednym z 14 zarejestrowanych tornad na równinach otrzymanych przez National Weather Service w piątek wieczorem. 11 tornad wystąpiło w stanie Kansas i 3 w stanie Nebraska.

Ranni i zniszczenia

Z tego co wiadomo, 12 osób odniosło niewielkie obrażenia. ‎‎Szacuje się, że od 50 do 100 budynków zostało uszkodzonych w rejonie Wichita.

Jak powstało tornado w Andover

Reklama

Od zachodu kontynentu amerykańskiego przemieszcza się chłodne powietrze, wypierając ciepłe i wilgotne. NA jego styku powstał front chłodny. Gdy zbliżał się front chłodny wypierający ciepłą masę powietrza, nad Wichitą utworzyła się silna superkomórka burzowa. Wyizolowana superkomórka w ciągu 30 minut wyprodukowała tornado.

Tornado o sile EF3

Wczesna analiza sugeruje, że tornado z Andover można ocenić co najmniej na EF3 w skali od 0 do 5 dla intensywności tornada. Po przejściu izolowanych superkomórek pojawiły się kolejne burze utrudniające pomoc poszkodowanym.

Najbardziej niszczycielskie tornado

Najbardziej niszczycielskie tornado przeszło przez Andover około 31 lat temu. 26 kwietnia 1991 roku tornado o sile F5, przeszło przez część miasta, zabijając 17 osób i raniąc 225 osób.\

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama