Przejdź do treści

Tornado i trąby wodne nawiedzają Sycylię 16.11.2021

Przynajmniej jedno potwierdzone tornado, trzy trąby wodne i kilka zalążków trąb obserwowano dziś w zachodniej części Sycylii. W tym momencie bardzo silne burze przechodzą przez centralną i wschodnią Sycylię.

trąby wodne, tornado,
Trąba wodna u wybrzeży miejscowości Licata. (1) Tornado in Italia | Facebook

Reklama

O ile w Polsce mamy zgniły wyż i pogodę bardzo stabilną, o tyle w basenie Morza Śródziemnego tworzą się i meandrują niże, przynosząc bardzo silne burze. Sycylia od wielu dni walczy na przemian z silnym wiatrem, burzami, powodziami błyskawicznymi. Do tego dziś dołączyły trąby wodne i tornada.

Tornado i trąby wodne

Wilgotne i ciepłe masy powietrza w basenie Morza Śródziemnego oraz wymuszanie związane z przechodzącym niżem to doskonałe środowisko do tworzenia się superkomórek burzowych. Taka sytuacja dziś występuje w zachodniej i południowej Sycylii. Od godzin popołudniowych zaczęły tworzyć się silne superkomórki burzowe. Część z nich wygenerowała trąby wodne oraz lądowe.

Reklama

Jak donosi portal śledzący pogodę we Włoszech — Tornado in Italia trąby wodne obserwowane były u wybrzeży Sciacca, Marinella. Zarejestrowano też pełnoprawne tornado.

Trąby wodne w okolicach portu Licata

Jednak jak do tej pory najbardziej malownicze, ale też niszczycielskie trąby wodne występują w okolicach miasta Licata. Niesamowite były dwie trąby, które jednocześnie wędrowały w okolicach portu.

Poniżej kolejne zdjęcie, które pięknie obrazuje to co widzieli mieszkańcy miasta dzisiejszego popołudnia:

Reklama

W ostatniej godzinie w okolicach tego miasta pojawiła się kolejna trąba wodna. Ta przemieszczała się praktycznie przy samym brzegu. Odnotowane zostały zniszczenia. Ofiar oraz osób rannych z tego co wiemy, nie ma.

trąby wodne, tornado,
Wieczorna trąba wodna w okolicach Licaty. (13) Facebook

Sytuację będziemy monitorować.

Inne artykuły.

Reklama