Przejdź do treści

Tornado w pobliżu miejscowości Kilonia. Niemcy,

Siedem osób rannych. Wiatr spychający ludzi na nabrzeżu do morza. Zniszczone i uszkodzone budynki. To efekt tornada które utworzyło się w okolicach wybrzeża Bałtyku w Kilonii.

 Tornado w Kilonii
Tornado w Kilonii

Kilonia, Niemcy. W środę 30 września 2021 w godzinach wieczornych na brzegu Morza Bałtyckiego utworzyła się trąba wodna. Tu też meteorolodzy i naukowcy są podzieleni czy można zjawisko określać mianem „trąba wodna” czy jednak tornado. Wynika to z faktu że utworzyło się praktycznie przy samym brzegu i przemieszczało się wzdłuż brzegu.

Reklama

Prognozy na środę nie przewidywały żadnych tornad ani trąb powietrznych. Przewidywały silny wiatr związany z przemieszczającym się frontem oraz opady deszczu (miejscami intensywne.) Tym bardziej zjawisko zaskoczyło ludzi przebywających na wybrzeżu. Wiatr towarzyszący przemieszczającemu się wirowi spychał ludzi do wody.

Trąba powietrzna przemieszczając się blisko lądu zrywała dachy z pobliskich budynków i rozrzucała je na dość dużą odległość. Fragmenty konstrukcji miotane w powietrzu raniły przypadkowych przechodniów. Według mediów rannych zostało 7 osób. Trzy poważnie ranne osoby zostały przetransportowane do szpitala.

Reklama

Z racji dużej liczby świadków media społecznościowe zapełniły się zdjęciami i filmami z tego zjawiska. Kilka z nich znajduje się poniżej.

https://twitter.com/i/status/1443304211698130959

Trąba wodna. Czym jest?

To zjawisko atmosferyczne występujące nad powierzchnią zbiornika wodnego. Może być to ocean, morze lub duże jezioro. Jest to lej (najczęściej wąski) wirującego powietrza „wyrastający” z chmury Cumulonimbus lub Cumulus Congestus i wydłużający się w kierunku tafli wody.
Traby wodne są krótkotrwałe. Średni czas „życia” to około 5-10 minut. ale też zdarzają się bardziej żywotne.

Po dotarciu na ląd najczęściej szybko zanikają. Są jednak pojedyncze przypadki gdy w odpowiednich warunkach siały zniszczenie na lądzie.

Tornada i trąby powietrze a zmieniający się klimat

Reklama

Trąby wodne u wybrzeży Morza Bałtyckiego o tej porze roku są spotykane szczególnie podczas przechodzenia głębokich niżów. Do tej pory jednak nie były to zjawiska tak silne i niebezpieczne. Trąba wodna w Kilonii była bardzo duża i silna. Z racji tego niektórzy klasyfikują ją po prostu jako tornado.

Nasz klimat się zmienia. Wzrastają średnie temperatury na całym świecie. Będzie to prowadzić do zwiększonej częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych. Wystarczy przypomnieć sobie tornada jakie przechodziły przez Czechy w tym sezonie.

Zapraszamy do innych artykułów.

Reklama