Przejdź do treści

Tragedia w Pakistanie. Ludzie zamarzali w samochodach zasypanych śniegiem.

Tragedia w Pakistanie. Co najmniej 22 osoby zamarzły po tym, gdy utknęły w swoich samochodach na zasypanych drogach dojazdowych do Murree, górskiego miasta w Pakistanie. Turyści wybrali się, aby zobaczyć na własne oczy zimę i intensywne opady śniegu.

tragedia w pakistanie, tragedia w pakistanie
Tragedia w Pakistanie. Fot. AP

Silne śnieżyce w Pakistanie.

Reklama

Nad górzystymi terenami Pakistanu i Afganistanu przeszły bardzo silne śnieżyce w ostatnich dniach. W kilkanaście godzin spadło miejscami ponad 2 metry śniegu. Gwałtowna pogoda odcięła wiele miejscowości od świata. Mieszkańcy wielu górskich miejscowości zostali pozbawieni wody i prądu.

tragedia w pakistanie
Około 1000 samochodów utknęło po podróży, aby zobaczyć śnieg w Murree. Fot. BBC

Pojechali mimo ostrzeżeń.

Tak gwałtowne opady śniegu to w Pakistanie rzadkość. Dlatego też wieści o srogiej zimie obiegły resztę kraju. Mieszkańcy między innymi Islamabadu, stolicy Pakistanu tłumnie wybrali się ze swoimi rodzinami do oddalonego o około 70 km kurortu górskiego w Murree. Większość z nich nie sprawdzała prognozy pogody, ignorując ostrzeżenia. Co więcej, w Islamabadzie było stosunkowo ciepło, dlatego też nie zadbano o odzież zimową.

Kolejna śnieżyca

Reklama

Na drogach w okolicach miejscowości Murree rozegrała się tragedia. Sam kurort znajduje się na wysokości 2300 metrów, a to już wysokie góry. Warunki na drodze bardzo szybko się pogarszały i samochody w końcu utknęły, gdy zrobiło się bardzo ślisko. Około 1000 pojazdów utknęło na drodze do Murree, gdy nadeszła po zmroku kolejna śnieżyca. Temperatura spadła do -8 stopni Celsjusza. Spadło do rana ponad 1,5 metra śniegu, przysypując całkowicie samochody, które utknęły na drodze. Na filmach i zdjęciach w mediach społecznościowych można zobaczyć samochód za samochodem, przysypane zwałami śniegu.

Tragedia w Pakistanie

Ludzie uwięzieni w swoich samochodach czekając na pomoc służb ratunkowych, próbowali się rozgrzać. Część z nich zamarzła nie doczekawszy pomocy. Część natomiast zatruła się tlenkiem węgla. Wojsko twierdzi, że uratowało ponad 300 osób uwięzionych przez śnieg. Bilans ofiar to 22 osoby – 10 mężczyzn, 10 dzieci i dwie kobiety. Rzecznik armii dodał, że inżynierowie wojskowi i żołnierze również zaczęli oczyszczać drogi prowadzące do Murree.

Reakcje w Pakistanie

Minister spraw wewnętrznych Sheikh Rashid powiedział, że kryzys został spowodowany przez ogromną liczbę osób podróżujących do kurortu, na północ od stolicy Islamabadu. W ostatnich dniach do miasta z czasów kolonialnych przybyło ponad 100 000 samochodów, a media społecznościowe w Pakistanie zostały zalane zdjęciami ludzi cieszących się śniegiem.

Reklama

„Ludzie stoją w obliczu strasznej sytuacji” – powiedział agencji prasowej AFP Usman Abbasi, turysta, który utknął w mieście, w którym wciąż padał ciężki śnieg. „Nie tylko turyści, ale także miejscowa ludność boryka się z poważnymi problemami” – dodał, mówiąc, że brakuje gazu i wody.

tragedia w pakistanie, tragedia w pakistanie
Twitter: @_PakCricket_

Miejscowi dostarczyli części uwięzionym koce i żywność. Premier Imran Khan wyraził szok z powodu „tragicznej śmierci” turystów. Murree został zbudowany przez Brytyjczyków w 19 wieku jako baza medyczna dla swoich wojsk kolonialnych.

Inne wiadomości

Reklama