Przejdź do treści

Tragiczne śnieżyce w USA. Silny efekt jeziora. Są ofiary śmiertelne.

W ostatnich dniach nad Wielkimi Jeziorami w USA Pojawił się efekt jeziora. Z jego powodu nastąpiły bardzo silne śnieżyce, które sparaliżowały zachodnią część amerykańskiego stanu Nowy Jork. Lokalnie spadło ponad 180 cm śniegu. 2 osoby nie żyją. W niektórych regionach wprowadzony został zakaz wyjeżdżania na drogi.

Tragiczne śnieżyce w USA. Silny efekt jeziora. Są ofiary śmiertelne.
CNN

Tragiczne śnieżyce w USA.

Reklama

W ostatnich dniach nad wielkie jeziora w Stanach Zjednoczonych napłynęło bardzo zimne powietrze znad Kanady. W dodatku wiatr nad jeziorami zmienił kierunek na wschodni. To napędziło efekt jeziora, który powodował śnieżyce przemieszczające się na wschód od Wielkich Jezior.

Jak podaje CNN, władze powiadomiły o ofiarach śmiertelnych w hrabstwie Erie w stanie Nowy Jork. Podczas odgarniania mokrego i ciężkiego śniegu 2 osoby zmarły na atak serca.

Spadło lokalnie ponad 180 cm śniegu.

Reklama

Specyficzne uwarunkowanie i kierunek wiatru spowodowały, że śnieżyce przemieszczały się jedna za drugą w wąskich pasach na wschód od Wielkich Jezior. To powodowało bardzo silną akumulację śniegu w regionach, gdzie te śnieżyce się pojawiały. Szczególnie trudna sytuacja występuje w miastach Buffalo, Kingston. Internet obiegły zdjęcia, na których widać totalnie zasypane ulice. Zasypany stadion, zasypane domy.

Najsilniejsze opady występowały w sobotę. Wtedy też pojawiały się lokalne burze. Niektórzy donoszą o pojawieniu się trąby wodnej.

W niedzielę efekt jeziora już osłabł. Prognozuje się, że w najbliższych godzinach powinien zacząć zanikać, a sytuacja pogodowa w tamtych rejonach zacznie się poprawiać.

Przyczyną śnieżyc efekt jeziora.

Reklama

Przyczyną takiego zamieszania w pogodzie jest efekt jeziora. Nad wielkie jeziora napłynęło bardzo zimne powietrze znad Kanady. Jezioro, które jest cieplejsze od tego powietrza, zaczęło dostarczać duże ilości pary wodnej. Para ta zaczęła się skraplać, tworzyły się chmury, które pchane wiatrem przemieszczały się na wschód z odchyleniem na północ od jezior.

To spowodowało różne nasilenie śnieżyc na danym obszarze. Mieszkańców niektórych części Buffalo nawiedziły intensywne opady śniegu oraz wyładowania atmosferyczne. A kilka kilometrów dalej spadło tylko kilka centymetrów śniegu.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama