Przejdź do treści

Turcja. Syria. Katastrofalne trzęsienie ziemi. 21 100 ofiar i 77 000 rannych. Wiele miejscowości w gruzach. AKTUALIZACJA 10.02

Turcja. Syria. Katastrofalne trzęsienie ziemi. 21 100 ofiar i 77 000 rannych. Wiele miejscowości w gruzach. AKTUALIZACJA 10.02

Trzęsienie ziemi o sile 7,8

Reklama

Trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera miało swoje epicentrum na pograniczu Turcji z Syrią. Doszło do niego nocą z niedzieli na poniedziałek o godzinie 2:17 czasu polskiego. Niestety to nie wszystko.

Po głównych wstrząsach pojawiły się wstrząsy wtórne. 11 minut po głównym trzęsieniu pojawiły się wstrząsy o sile M6.7 oraz M5.0.

Reklama

Siła ta już pozwala zakwalifikować je jako jedno z największych trzęsień ziemi w historii pomiarów w tym regionie.

Epicentrum było bardzo płytko, dlatego też zniszczenia są ogromne.

YouTube player

Tysiące ofiar śmiertelnych i rannych

Ta liczba bardzo szybko zaczęła rosnąć i rośnie nadal. Bilans z 10.02.2023 mówi o 21 100 osobach zabitych i 77 000 osób rannych.

turcja, turcja,trzęsienie ziemi,syria
Trzęsienie ziemi w Turcji PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Ruiny i zgliszcza

Reklama

Z powodu trzęsienia ziemi zawaliło się lub jest poważnie uszkodzonych tysiące budynków w Turcji oraz Syrii. Komunikacja została sparaliżowana, ponieważ wiele dróg zostało zniszczonych lub uszkodzonych uskokami.

Na Twitterze pod tagiem #turcja #earthquake możemy znaleźć setki przerażających filmów, na których widać skalę zniszczeń. Widać ludzi błąkających się, którzy stracili dobytek życia.

YouTube player

Drżenie w Polsce

Trzęsienie ziemi odczuwalne było w wielu innych krajach. Również w Polsce. Fale sejsmiczne zarejestrowane zostały przez aparaturę pomiarową m.in. pod zamkiem Książ.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości

Reklama