Przejdź do treści

Ukraina w ciemnościach. Jak wyglądał blackout 23 listopada z satelity: porównanie zdjęć

Ukraina co noc pogrąża się w ciemnościach. Na zdjęciach satelitarnych nocą staje się ciemną plamą na tle rozświetlonej Europy. Powodem jest zaciemnienie podczas trwającej wojny oraz ostatni blackout spowodowany silnym ostrzałem rosyjskim.

Ukraina w ciemnościach. Jak wyglądał blackout 23 listopada z satelity: porównanie zdjęć

Blackout

Reklama

Na nowych zdjęciach satelitarnych NASA Worldview z 23 listopada widzimy kraje Europy, w których miasta są oświetlone. Jednak zupełnie inaczej jest na terytorium Ukrainy. Związane jest to nie tylko z zaciemnieniem przed bombardowaniem, ale w szczególności z blackoutem spowodowanym przez atak Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy.

„Taki efekt nie jest zaskoczeniem. Wszystkie ukraińskie elektrownie zostały w mniejszym lub większym stopniu uszkodzone przez działania wojenne. — Po ostatnim ataku praktycznie nie mamy już nieuszkodzonych elektrowni cieplnych i wodnych” — oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Kijowie szef operatora energetycznego Ukrenerho Wołodymyr Kudrycki.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Galeria zdjęć NASA

Ukraina przed wojną i po

Reklama

Aby zobaczyć, jak wyglądała i wygląda sytuacja skorzystamy ze zdjęć archiwalnych EOSDIS od NASA. Musimy też wybrać dni z idealną, wyżową pogodą.

Poniższe zdjęcie pochodzi z nocy 28 stycznia 2022 roku. Widzimy na nim światła miast. To najbardziej rozświetlone na wschodzie to Moskwa. Idąc kolejno na zachód, widzimy Kijów, Mińsk i Warszawę.

Ukraina podczas wojny na zdjęciach satelitarnych

Wyż zapewnił nam bezchmurne niebo. To, co widać to czarna plama na Ukrainie. Widać pojedyncze, oświetlone części miast i to wszystko. To zdjęcie pokazuje, jak trudna sytuacja panuje na Ukrainie.

Reklama

Powody takiej sytuacji są dwa: zaćmienie, które obowiązuje podczas wojny oraz zniszczenia (szczególnie na wschodzie Ukrainy).

Zaćmienie podczas wojny

W miastach Ukrainy nocą wyłączane są latarnie i inne światła, które mogłyby ułatwić np. lokalizację miejsc do bombardowania. Jest to nie pierwszy raz, gdy stosuje się taką metodę podczas wojny. Jednym z bardziej znanych zaciemnień było zaciemnienie Berlina podczas II Wojny Światowej, które miało za zadanie utrudnić alianckie naloty na to miasto.

Inne wiadomości

Reklama