Przejdź do treści

Ukraina w ciemnościach. Zaciemnienie podczas wojny na Ukrainie widoczne na zdjęciach satelitarnych.

Ukraina co noc pogrąża się w ciemnościach. Na zdjęciach satelitarnych nocą staje się ciemną plamą na tle rozświetlonej Europy. Powodem jest zaciemnienie podczas trwającej wojny.

Ukraina przed wojną

Reklama

Aby zobaczyć, jak wyglądała i wygląda sytuacja skorzystamy ze zdjęć archiwalnych EOSDIS od NASA. Musimy też wybrać dni z idealną, wyżową pogodą. Brak chmur niezakłuci nam odbioru tego co chcemy zobaczyć.

Poniższe zdjęcie pochodzi z nocy 28 stycznia 2022 roku. Widzimy na nim światła miast. To najbardziej rozświetlone na wschodzie to Moskwa. Idąc kolejno na zachód, widzimy Kijów, Mińsk i Warszawę.

Ukraina podczas wojny na zdjęciach satelitarnych

Reklama

Poniżej widzimy zdjęcie z ostatniej nocy. Wyż Noe zapewnił nam bezchmurne niebo. To, co widać to czarna plama na Ukrainie. Widać pojedyncze, oświetlone części miast i to wszystko. To zdjęcie pokazuje, jak trudna sytuacja panuje na Ukrainie.

Powody takiej sytuacji są dwa: zaćmienie, które obowiązuje podczas wojny oraz zniszczenia (szczególnie na wschodzie Ukrainy).

Zaćmienie podczas wojny

W miastach Ukrainy nocą wyłączane są latarnie i inne światła, które mogłyby ułatwić np. lokalizację miejsc do bombardowania. Jest to nie pierwszy raz, gdy stosuje się taką metodę podczas wojny. Jednym z bardziej znanych zaciemnień było zaciemnienie Berlina podczas II Wojny Światowej, które miało za zadanie utrudnić alianckie naloty na to miasto.

Problemy z dostawami prądu

Reklama

Problemem też są dostawy prądu w miejscach, w których trwają zacięte walki. Co jakiś czas ukraińskie służby informują o ilości ludzi bez prądu. Na tą chwilę ponad milion gospodarstw domowych, a prądu nie ma całkowicie lub częściowo w minimum 1310 miejscowościach. Szczególnie na południu i północny i wschodzie Ukrainy.

Inne wiadomości

Reklama