Przejdź do treści

Ulewny deszcz, grad, bardzo silny wiatr oraz układy burzowe: 20/21.05.2022. Analiza Jarosława Turały

Ulewny deszcz, grad, bardzo silny wiatr oraz układy burzowe… W końcu i ja mogę coś od siebie w sferze zbliżających się dynamicznych warunków pogodowych napisać. Myślę, że już sporo Wiecie, więc pewnie ja tylko uzupełnię nieco Waszą wiedzę.

Reklama

Jak Widzicie wysokie temperatury już mamy. W Świnoujściu o 16:00 CEST było +28,8 stopnia. Związane jest to oczywiście z prognozowaną adwekcją (napływem) ciepła. Taka sytuacja potrwa do jutra. Od jutra także rozpoczną się istotniejsze zmiany w pogodzie.

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

Reklama

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

AKTUALNA SYTUACJA BARYCZNA

Polska jeszcze znajduje się pod wpływem wyżu, który wędruje w kierunku Bałkanów. Powoli będzie on ustępował wędrującemu z zachodu na wschód frontowi chłodnemu, który z każdą godziną będzie ulegał rozpadowi. To ten front przyniósł nad Belgią, Holandią i Niemcami ulewne deszcze, opady gradu oraz burze.

SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA

Już jutro kraj znajdzie się w tzw. sektorze ciepła, pomiędzy ciepłym, a chłodnym frontem atmosferycznym. Oznacza to nadal adwekcję ciepłej masy powietrza, jednak oprócz tego dojdzie do głosu jeszcze front atmosferyczny, który będzie się „kładł”. Oznacza to, że jego położenie może być niemal równoleżnikowe. Front będzie miał tendencje do falowania, a dodatkowo znajdziemy się w obszarze silnego wspomagania geostroficznego w środowisku krótkiej fali górnej.

Ulewny deszcz, grad, bardzo silny wiatr oraz układy burzowe – opis zagrożenia

Reklama

Spoglądając na mapy wysokości izobarycznej 500 hPa (ok.5,5 km) widać wyraźnie, że jeszcze znajdujemy się w osi klina w polu geopotencjału. Napływa bardzo ciepłe powietrze, a i nie mamy jakiegoś większego gradientu (różnicy) ciśnienia, wiec wieje, ale słabo i przyjemnie. W miarę upływu godzin zaczniemy dostawać się pod wpływ szybszego przepływu w środkowej troposferze. Na zachodzie Europy dojdzie do zaburzenia na krótkiej fali górnej, czego efektem będzie ośrodek niskiego ciśnienia, który powinien przemieszczać się szybko w naszym kierunku.

Pierwsze burze

Przed „wejściem” niżu do naszego kraju wraz z aktywnym frontem atmosferycznym dojdzie prawdopodobnie do zainicjowania nieco głębszej konwekcji w strefach zbieżności.

Ulewny deszcz, Ulewny deszcz,grad,bardzo silny wiatr

Układ burzowy

Burze w postaci większego układu wielokomórkowego wstępnie pojawią się jeszcze przed północną nad woj. lubuskim / Zachodniopomorskim oraz Wielkopolskim. W owym układzie może dojść do powstania superkomórek, które mogą wygenerować grad. Średnica? Myślę że maksymalnie do 3 cm. Oczywiście układ będzie generował silniejsze porywy wiatru, ale jakiegoś huraganu póki co się nie spodziewam. Będzie za to intensywnie padał deszcz. W związku ze spodziewaną większą prognozą wody w słupie troposfery nie są wykluczone podtopienia oraz zalania. Niestety ziemia jest tak sucha, że taki opad może po prostu spłynąć..Pierwszy ze spodziewanych układów będzie przesuwał się dalej na wschód nieco hacząc o Kujawy.

Układ liniowy

Reklama

Tymczasem nad zachodnie granice o północy, lub nieco dalej prawdopodobnie wejdzie strefa liniowa z wbudowaną linią szkwału. Wstępnie wejdzie on począwszy od Lubuskiego oraz Dolnego Śląska, dalej przesuwając się na wschód, z tym, że najgwałtowniejszych zjawisk należy spodziewać się oprócz wspomnianego Dolnego Śląska przez Opolskie, Śląskie po Łódzkie. Wiatr w porywie może przekraczać 110 km/h powodując szkody materialne. Do rana w sobotę strefa powinna osiągnąć Świętokrzyskie oraz Mazowieckie.

Wejście niżu barycznego i silny wiatr

Strefa burz i opadów będzie dalej przesuwać się na wschód, tymczasem w sobotę o wschodzie słońca nad północno zachodnimi regionami kraju wejdzie wspomniany wcześniej (powstanie nad zachodnią Europą) niż baryczny na aktywnej zatoce niżowej. Spowoduje on opady wielkoskalowe na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu oraz Kujawach. Aktywna zatoka i niż spowodują zaostrzenie gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego, czego skutkiem będą porywy wiatru sięgające 90 km/h.

Wstępnie na Pomorzu Zachodnim może wiać 100 km/h. Strefa większych porywów szybko będzie przemieszczać się przez Wielkopolskę, Kujawy, Łódzkie, Mazowieckie, Lubelskie, Podlaskie. W tych regionach porywy do 90 km/h i to niezwiązane z jakąkolwiek konwekcją. Inne regiony muszą liczyć się z wiatrem o prędkości 50 / 70 km/h w porywie. Opady pozostaną przede wszystkim na północy, ale nie będą one niosły oprócz zbawiennej wody, żadnego zagrożenia.

Reklama

To chyba tyle. Sytuacja jest oczywiście rozwojowa. W razie potrzeby pojawią się odpowiednio – komunikat lub ostrzeżenie meteorologiczne.

Silne burze widoczne w wyliczeniach numerycznych na piątek. Mezoskalowy układ konwekcyjny możliwy nocą z piątku na sobotę.

Reklama