Przejdź do treści

Upał na południowym zachodzie Polski. Pogoda na niedzielę. Komentarz synoptyka.

Upał na południowym zachodzie Polski. Pogoda na niedzielę. Komentarz synoptyka.

YouTube player

Komentarz synoptyka ICM UW.

Reklama

Już od dnia wczorajszego dość mocno odczuwalny jest wpływ ciepłej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego, które napływa znad północno-zachodniej części Europy w zasięgu stabilnego układu wysokiego ciśnienia co mogliśmy odczuć w dniu wczorajszym, w wielu miejscach centralnej, zachodniej oraz południo-zachodniej części kraju temperatura maksymalna na stacjach synoptycznych wzrosła do wartości 30 stopni zaś dane ze stacji telemetrycznych: Sanice, Paproć, oraz Wielichowo zanotowały ponad 31 stopni Celsjusza.

Nadal najcieplej będzie w części zachodniej, środkowej południowo-zachodniej na północnym wschodzie kraju tu temperatura maksymalnie wzrośnie do wartości 27 – 30 stopni miejscami na zachodzie wzrośnie do 31 – 32 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej, choć z zachowanym komfortem termicznym będzie w części północnej oraz północno wschodniej , gdzie w najcieplejszym momencie dnia, przypadającym na godziny popołudniowe, zanotujemy maksymalnie około 22 – 26 stopni Celsjusza.

Sytuacja nad Polską

Reklama

Z racji wpływu dość rozległego wału wysokiego ciśnienia, rozciągającego się znad Morza Norweskiego aż po wody basenu Morza Śródziemnego, oraz dość suchej masy powietrza polarno-morskiego za oknami dominuje, w dużej mierze dużo słońca wraz z czystym niebem miejscami lokalnie pojawia się Cirrus.

W dniu dzisiejszym (Niedziela) w dalszym ciągu zalegać będzie obszar podwyższonego ciśnienia wraz z suchym powietrzem, które zapewni na obszarze całego kraju słoneczną aurę, przy jednoczesnych wzrostach najwyższej temperatury maksymalnej w regionach zachodnich i południowo – zachodnich do 30 – 33 stopni Celsjusza, lokalnie nawet 33 stopnie Celsjusza; im bliżej naszej zachodniej granicy, tym temperatura będzie wyższa. W pozostałych częściach ciepłe masy powietrza spowodują zrost temperatury maksymalnej do 22 – 28 stopni Celsjusza, z występującym większym komfortem termicznym w pasie nadmorskim oraz na krańcach północno – wschodnich.

Dawid Gackowski, 9 lipca 2023r.; 06:38 Numeryczna Prognoza Pogody – komentarz synoptyka (meteo.pl)

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości.

Reklama