Przejdź do treści

Upał na południowym zachodzie Polski. Pogoda na sobotę. Komentarz synoptyka.

Upał na południowym zachodzie Polski. Pogoda na sobotę. Komentarz synoptyka.

YouTube player

Komentarz synoptyka ICM UW.

Reklama

Animacja zdjęć satelitarnych Europy i części Atlantyku o dobrej jakości, pobrana ze strony Czeskiej Służby Meteo https://www.chmi.cz/files/portal/docs… wyraźnie pokazuje obszar bez zachmurzenia lub o niewielkiej ilości chmur ciągnący się od Morza Północnego przez południe Skandynawii i Bałtyku, północne Niemcy, Polskę i kraje środkowej Europy. Na wschód od niego, nad Ukrainą i zachodnią Rosją widać wirujące systemy zachmurzenia. Wyż ograniczony jest od południa i zachodu strefą silnego i umiarkowanego rozwoju konwekcji nad Morzem Śródziemnym, tam w rejonie Sardynii i Sycylii znad Afryki wychodzą obszary chmur konwekcyjnych i wędrują w kierunku Włoch i Adriatyku. Także nad środkową Francją i południem Niemiec występuje i przemieszcza się masa zachmurzenia konwekcyjnego, która daje burze i intensywne opady.

Sytuacja nad Polską

Tymczasem nad Polską i okolicami rozwinął się niewielki wyż, dzisiaj jego centrum znajdzie się na zachodzie kraju, jedynie na Pomorzu i Mazurach przemieszczają się ławice średniego zachmurzenia, na pozostałym obszarze bezchmurnie. Po chłodniejszej nocy (na wschodnim Mazowszu nawet nieco poniżej 10 stopni zanotowano w Siedlcach) temperatura szybko rośnie i w ciągu dnia, przy niewielkim zachmurzeniu przez chmury Cumulus humilis (pięknej pogody) łatwo osiągać będzie ponad 25 stopni. Zwrócić należy uwagę na linię biegu temperatury, która po przedpołudniowym wzroście dochodzi od wysokiego poziomu i utrzymuje się przez godziny południowe i popołudniowe na tym poziomie.

Reklama

Szczególnie wysoka temperatura będzie dzisiaj w pasie od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i południowe Mazowsze. Tutaj nasz model prognozuje dojście do temperatury 29-30 stopni. Południe kraju to 2-3 stopnie mniej, ale też upalnie, natomiast komfortowa temperatura będzie na Pomorzu i Mazurach aż po północną Wielkopolskę, Kujawy, Kurpie i Podlasie – tutaj od 20 stopni na wybrzeżu do 24 stopni na południu tego pasa. Podobne temperatury utrzymają się też w niedzielę i poniedziałek, stopniowa zmiana pogody po przejściu frontu od zachodu, po południu w poniedziałek i we wtorek. Przed nami letni weekend, warto zachować ostrożność zarówno w czasie podróży jak też nad wodą.

Różnice w ciśnieniach

Wiele razy otrzymujemy zapytania od naszych czytelników w sprawie chaosu w podawaniu ciśnienia, porównuje się nasze mapki czy meteorogramy z ciśnieniami podawanymi w telewizjach i gazetach, znajdując znaczne różnice. Ciśnienie powietrza bardzo zależy od wysokości (wzniesienie się o 3 pietra to spadek ciśnienia o 1 hPa), następnie znacznie słabiej od zmian temperatury (im ciepłej tym niższe), zaś zmiany wynikające z podchodzenia tworów barycznych są w porównaniu z poprzednimi czynnikami znikome (np. przy podchodzeniu aktywnego niżu spadek rzędu 3 – 5 hPa na 3 godziny).

Autorem artykułu jest: Maciej Ostrowski, 8 lipca 2023; 07:45 Numeryczna Prognoza Pogody – komentarz synoptyka (meteo.pl)

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości.

Reklama