Przejdź do treści

Upał na południowym zachodzie Polski. Tam też burze. Pogoda na poniedziałek. Komentarz synoptyka.

Upał na południowym zachodzie Polski. Tam też burze. Pogoda na poniedziałek. Komentarz synoptyka.

YouTube player

Komentarz synoptyka ICM UW.

Reklama

Przed nami dzisiaj kolejny ciepły, gorący, a w niektórych regionach upalny dzień, jednak nie tak pogodny jak miniony weekend. Początkowe bezchmurne na wschodzie niebo zacznie się zasnuwać chmurami wysokiego piętra, a w centrum i na zachodzie małe lub umiarkowane zachmurzenie będzie wzrastać do dużego, aż do wystąpienia opadów przelotnych, z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia burz Termometry wskaż od 22-24°C na północnym wschodzie, 28-30°C w centrum i 30-31°C na południowym wschodzie; pamiętajmy jednak, że są to wartości prognozowane dla klatki meteorologicznej na wysokości 2 m nad gruntem trawiastym W realnych warunkach, szczególnie w zabetonowanych miastach temperatura tzw. efektywna może być o kilka do kilkunastu stopni wyższa. Do jakich wartości nagrzewa się podłoże możemy obserwować na meteorogramach (pionowe kreski na wykresach temperatury). Wiatr będzie na ogół słaby lub umiarkowany, z kierunków zależnych od aktualnej konfiguracji układów ciśnienia.

Sytuacja baryczna

Dominujący wczoraj nad nami wał wysokiego ciśnienia wyżu znad Skandynawii ustępuje pod naporem zatoki niżu znad Atlantyku, a właściwie wtórnego ośrodka nad Morzem Norweskim. Rozległa strefa frontowa związana z zatoką obejmuje w godzinach porannych Niemcy i wkracza nad zachodnie i centralne regiony kraju. Jej zasięg i aktualne położenie możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl i zobrazowaniach radarowych w skali europejskiej: https://www.eumetnet.eu/activities… i krajowej: https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/.

Prognoza:

Reklama

W poniedziałek we wschodniej połowie kraju duże zachmurzenie z przelotnymi opadami i możliwymi burzami, na zachodzie pogodniejsze niebo. Nieco chłodniej, lecz od środy ponowny wzrost temperatury, aż do upalnej aury w weekend.

Taką szybką zmienność gorąco / upalnie, szczególnie w południowych regionach zawdzięczamy „płaskiemu” układowi Ω, tworzonego przez zatokę niżową znad Morza Barentsa i niż w rejonie Irlandii oraz płaski klin wyżu znad Północnej Afryki i Morza Śródziemnego. Po zachodniej krawędzi klina i południowo wschodniej części niżu przenoszone jest gorące powietrze znad Afryki, powodując 40. stopniowe upały na Półwyspie Iberyjskim, nieco mniejsze we Francji, Włoszech i Niemczech. Do nas dociera co kilka dni tylko grzbiet tej fali, głównie dotyczy to południowych regionów. Warto prześledzić kolejne sekwencje 10. dniowej prognozy pól geopotencjału 500 hPa i temperatury na poziomie 850 hPa ECMWF: https://charts.ecmwf.int/products… .

Ryszard Klejnowski, 10 lipca 2023r.; 07:15 Numeryczna Prognoza Pogody – komentarz synoptyka (meteo.pl)

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości.

Reklama