Przejdź do treści

Upał na zachodzie i południu Polski w weekend. IMGW prognozuje ostrzeżenia.

Upał na zachodzie i południu Polski w weekend. IMGW prognozuje ostrzeżenia.

Reklama

Przemieszczający się na Północny Wschód Morza Bałtyckiego niż Poly zaciąga nad Polskę południowo zachodnią coraz cieplejsze powietrze pochodzenia zwrotnikowego. W najbliższych godzinach temperatury będą wzrastały w Polsce południowo zachodniej, a w weekend będzie tam występował upał.

Pojawią się też tropikalne noce.

upał, upał

Upały w weekend.

W najbliższy weekend Polska będzie doświadczać bardzo wysokich temperatur, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał prognozy ostrzeżeń przed upałami dla zachodu i południa Polski.

Według modeli numerycznych, w sobotę (w Polsce południowo zachodniej) i niedzielę (w Polsce zachodniej i południowej) temperatura maksymalna może sięgać od 30 do 33 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna od 18 do 23 stopni Celsjusza. W niektórych miejscach temperatura może być nawet wyższa, szczególnie na południu i zachodzie kraju. Wysokie temperatury będą utrzymywać się również w nocy, co może utrudniać sen i odpoczynek.

Niebezpieczne upały

Upały mogą być niebezpieczne dla osób starszych, dzieci, kobiet w ciąży, osób z chorobami przewlekłymi, pracowników fizycznych i sportowców. Mogą powodować odwodnienie, udar cieplny, poparzenia skóry, zaburzenia krążenia i oddechu, a nawet zgon. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i dbać o siebie i innych.

Oto kilka porad, jak radzić sobie z upałami:

  • Unikać przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia (10:00-16:00).
  • Pić dużo wody niegazowanej lub lekko słodzonych napojów izotonicznych, unikać alkoholu i kawy.
  • Nosić lekkie, przewiewne i jasne ubrania z naturalnych materiałów, chronić głowę i oczy przed słońcem (kapelusz, czapka, okulary).
  • Korzystać z klimatyzacji lub wentylatora, jeśli jest dostępny, lub schładzać pomieszczenia przez zaciemnianie okien lub nawilżanie powietrza.
  • Zwracać uwagę na objawy przegrzania organizmu, takie jak ból głowy, zawroty głowy, nudności, osłabienie, senność, skurcze mięśni, gorączka. W razie potrzeby wezwać pomoc medyczną.
  • Dbaj o zwierzęta domowe i zapewnij im dostęp do świeżej wody i cienia.

Pamiętajmy, że upały są poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Bądźmy odpowiedzialni i rozsądni. Nie narażajmy się na niepotrzebne ryzyko i nie bagatelizujmy sygnałów ostrzegawczych.

YouTube player

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości.

Reklama