Przejdź do treści

Upały po 18 lipca. Model GFS szaleje. Kilka słów od Jarosława Turały.

Upały po 18 lipca. Model GFS szaleje. Kilka słów od Jarosława Turały.

Reklama

Kochani moi. Nie chcę, abyście kojarzyli mnie z clickbajtami. Nigdy chyba nie pisałem na wyrost – Bo tak będzie, bo tak ma być. Może sobie ktoś tak pomyśleć, ale to jego / ich sprawa.

Upały, Upały
WXCHARTS

Szalejący model GFS

Po raz kolejny model GFS szaleje. FUSy na okres 18 / 20.07 wskazują cały czas na napływ zwrotnikowej masy powietrza, która nie miałaby się gdzie schłodzić. Na termometrach Tmax (temperatura maksymalna) miałoby być lokalnie ponad 42 stopnie i to na godzinę 20:00 CEST !!.

Reklama

Błagam Was, abyście jeszcze traktowali to jako ciekawostkę i to pomimo, że do tzw. momentu „Zero” jest coraz bliżej.

Odczyty modelu ECMWF

Spoglądałem także na model ECMWF, który większość ludków (niekoniecznie synoptyków) uważa za „zasadny”. Widzi on w sumie taką walkę naprawdę srogiego upału z możliwością napływu nada polarnomorskiego – „chłodu”. Prognozowane położenie fali górnej wraz z szybszym przepływem powietrza nie jest do końca „jasne”. Dlatego mimo aktualizacji nie należy się przywiązywać do tego typu „grafik”.

Ja jako prognostyk amator jednak cały czas staram się trzymać rękę na pulsie i w miarę szybko informować moich wiernych obserwatorów o tym, co się dzieje. Taki już jestem, ale proszę Was, abyście nie brali póki co tych wartości na poważnie. Niebawem spróbuje przeanalizować większą ilość wiązek, aby powoli ustosunkować się do tych nieco drastycznych wartości prognozowanych przez model GFS.

Jest to bardzo trudna sytuacja dla takich ludzi jak ja.

Reklama

Dlatego, że można brzydko mówiąc się „fapować” widząc takie prognozowane wartości i od razu wrzucić je na „kanał”, a jednak nadal próbuję nie rozbierać się z garnituru i trzymać fason.

Jeśli się sprawdzi, to będzie to dramat dla wielu ludzi. Jeśli nie pozostanie to ciekawostką. Ja osobiście nie widziałem prognozy wiązki GFS, która wywaliłaby takie wartości.

Pamiętajcie – póki co to CIEKAWOSTKA nadal i FUS, ale się powtarzający, dlatego wymagać za chwilę będzie większej uwagi.

Reklama

Przyjrzę się i spróbuje niebawem nakreślić ewentualne scenariusze jakie może pisać moja kochanka – „Pogoda”.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama