Przejdź do treści

USA. Potężny atak zimy. 22 ofiary śmiertelne. Paraliż komunikacyjny.

USA. Potężny atak zimy. 22 ofiary śmiertelne. Paraliż komunikacyjny.

USA. Potężny atak zimy. 22 ofiary śmiertelne. Paraliż komunikacyjny.
https://www.theguardian.com

Ostrzeżenia przed bardzo trudną pogodą.

Reklama

W piątek, 24 grudnia 2022 roku ponad 240 mln ludzi zostało objętych ostrzeżeniami przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi związanymi atakiem zimy. Jest to ponad 2/3 populacji Stanów Zjednoczonych.

Sytuacja baryczna

Wszystko za sprawą sytuacji barycznej nad Północną Ameryką. Pod koniec poprzedniego tygodnia utworzył się bardzo głęboki niż, który zaciągnął lodowate powietrze znad Kanady w kierunku Wielkich Jezior oraz praktycznie całego południowo wschodniego obszary Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Tak dynamiczna i silna adwekcja lodowatych mas powietrza nad Wielkie Jeziora spowodowała powstanie bardzo silnego efektu jeziora. Co więcej, bardzo zimne powietrze spłynęło również na obszar wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, powodując występowanie efektu oceanu (można by rzec) nad nową Szkocją.

Silny mróz

O ile na północy Stanów Zjednoczonych jest to pora, w której temperatura potrafi spaść dosyć nisko poniżej zera, o tyle w stanach południowych i południowo wschodnich jest to rzadziej spotykane. I tak najchłodniejszymi obszarami były przede wszystkim Dakota Północna, Dakota Południowa, Minnesota, Ontario i Wisconsin. Tam temperatury spadły nawet poniżej -29°C.

W południowych i południowo wschodnich stanach temperatury oscylowały w granicach -8 do – 12°C, a nad Wielkimi Jeziorami -15 do -16°C.

Reklama

Temperatury poniżej zera pojawiły się również na północy Meksyku oraz na północy stanu Floryda.

Efekt jeziora i oceanu

Tak silny wpływ lodowatych mas powietrza znad Północy i północnego Zachodu na te wielkie jeziora powoduje uruchomienie bardzo silnego efektu jeziora. Poskutkowało to bardzo silnymi opadami śniegu, szczególnie w Pensylwanii, w stanie Nowy Jork oraz Michigan.

Można by też ukuć stwierdzenie „efekt oceanu” dla sytuacji, która występuje na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Tam również wtargnęła chłodna masa powietrza, powodując podobny efekt jak nad wielkimi jeziorami. Ten efekt występuje już nad Oceanem Atlantyckim, gdzie nad Nową Szkocję z bardzo silnym wiatrem docierają silne konwekcyjne opady śniegu.

Paraliż w wielu miejscach USA

Reklama

W wielu miejscach Stanów Zjednoczonych występuje silny paraliż komunikacyjny w związku z bardzo dużymi ilościami śniegu oraz zamieciami śnieżnymi. Na tę chwilę ponad 315 000 domów i firm w USA było bez prądu. Pojawiły się też burze, które niosły nawalne opady śniegu oraz bardzo silny wiatr.

Około 500 kierowców utknęło w swoich pojazdach w hrabstwie Erie z piątku na sobotę rano, a „kilkaset” może nadal być uwięzionych wczesnym sobotnim popołudniem. Dzieje się tak pomimo wprowadzonego w hrabstwie zakazu prowadzenia pojazdów podczas burzy.

22 ofiary śmiertelne

Co najmniej 22 osoby zmarły od środy w siedmiu stanach w wyniku niebezpiecznych i zagrażających życiu warunków w USA.

  • Kolorado: Policja w Colorado Springs w stanie Kolorado zgłosiła od czwartku dwa zgony związane z zimnem, przy czym jednego mężczyznę znaleziono w pobliżu transformatora mocy w budynku, który prawdopodobnie szukał ciepła, a drugi w przejściowym obozie.
  • Kansas: Trzy osoby zginęły w wypadkach drogowych związanych z pogodą, poinformował w piątek Patrol Autostradowy Kansas.
  • Kentucky: Trzy osoby zginęły w tym stanie, jak poinformowali urzędnicy, w tym jedna w wypadku samochodowym w hrabstwie Montgomery.
  • Missouri: Jedna osoba zginęła po tym, jak karawana zsunęła się z oblodzonej drogi i wpadła do zamarzniętego strumienia, poinformowała policja z Kansas City.
  • Nowy Jork: w hrabstwie Erie doszło do trzech zgonów związanych z burzą, poinformowali w sobotę urzędnicy hrabstwa. Dwóch zmarło w oddzielnych incydentach w piątek wieczorem, kiedy ratownicy medyczni nie mogli dotrzeć do ich domów na czas w nagłych wypadkach medycznych, Szczegóły dotyczące trzeciej śmierci, potwierdzone przez rzecznika hrabstwa w sobotę po południu, nie były od razu dostępne.
  • Ohio: Osiem osób zginęło w wyniku wypadków samochodowych związanych z pogodą, w tym cztery w sobotnim porannym wypadku na autostradzie międzystanowej 75, kiedy ciągnik siodłowy-przyczepa przekroczyła pas środkowy i zderzyła się z SUV-em i pickupem.
  • Tennessee: Departament Zdrowia Tennessee potwierdził w piątek jedną ofiarę śmiertelną związaną z burzą śnieżną.
  • Wisconsin: Patrol stanu Wisconsin zgłosił w czwartek jeden śmiertelny wypadek spowodowany zimową pogodą.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości

Reklama