Ze względu na dynamiczną sytuację pogodową po przejściu porannego układu burzowego nie wykluczamy aktualizacji ostrzeżenia do najwyższego stopnia.
Zapraszamy na FanPage Autora: Burze – komunikaty i ostrzeżenia: Facebook
W niedzielę nad naszym krajem wciąż utrzyma się dynamiczna aura i będzie to spowodowane bliską obecnością niżu genueńskiego nad naszym kraje, który znacząco będzie napędzał powstawania jutrzejszych silnych burz. Pierwszy burz w postaci układu MCS spodziewamy się już dzisiaj w nocy i układ będzie przemieszczał się z południa Polski, gdzie aktualne powstaje przez centrum, kończąc swój żywot najpewniej na obszarach północno-wschodniej Polski. Natomiast druga silniejsza fala burz spodziewana jest w godzinach popołudniowych, kiedy to warunki burzowe delikatnie mówiąc podskoczą i umożliwią rozwój silnych komórek burzowych a w późniejsze fazie powstanie większego układu burzowego. Burze dość szybko będą wędrowały w kierunku północnym z częstym jednak odchyleniem na północny-wschód wraz z przepływem powietrza.
Gwałtowne burze
Prognozowana energia CAPE dostępna drogą konwekcji w wielu miejscach może osiągnąc nawet 2000 j/kg. Dodatkowo silne wymuszanie powietrza DLS na poziomie nawet 20-25 m/s może napędzać rozwój silnych burz superkomórkowych. Skrętność wiatru SRH w warstwach 0-3 kilometra może osiągać około 200-300 m2/s2. Największa ryzyko powstania superkomórek burzowych najpewniej przypadnie na obszary województwa podlaskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Mazowieckiego, Świętokrzyskiego oraz części Lubelskiego, Łódzkiego i Małopolskiego i to właśnie tam spodziewamy się zdecydowanie najsilniejszych burz. Dodatkowo wspomaganie burz nasili również front atmosferyczny w połączeniu ze sporym kontrastem powietrza. Na zachodzie około 15 stopni, zaś na wschodzie kraju temperatura może dojść do nawet 30-32C. Ponad 15 stopni różnicy w samej temperaturze powietrza!
Dodatkowo na zachodzie Polski wciąż będą wystepować nawalne opady deszczu związane z niżem genueńskim, które jutro będą w swoim apogeum natężenia. Możliwe sumy opadowe do 60-80mm powodujące zalania i podtopienia, lokalnie nie można wykluczyć opadów deszczu powyżej 100 mm.
Największe zagrożenia niedzielnych burz to:
-Nawalne opady deszczu do łącznej akumulacji do nawet 60-80mm, lecz nie do końca da się przewidzieć siłę i czas występowania opadu stricte pochodzenia burzowego, wiec dane są szacunkowe i opady mogą być jeszcze większe
-Silne/niszczące porywy wiatru do 90-100 km/h, miejscami nawet >100km/h
-Opady gradu o średnicy 3-4cm
-Istnieje również spore ryzyko powstania mezocyklonowej trąby powietrznej, zwłaszcza przy izolowanych superkomórkach burzowych, gdy burze połączą się w układ szanse zmaleją a wzrośnie ryzyko silnych porywów wiatru
Opracował: Sebastian Grzegorzak
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet