PROGNOZA BURZOWA NA 05.08 I NOC Z 05/06.08
UWAGA MOŻLIWY BARDZO NIEBEZPIECZNY INCYDENT POGODOWY W NAJBLIŻSZY WEEKEND
WSTĘPNY KOMUNIKAT
Zapraszamy na FanPage Autora: Burze – komunikaty i ostrzeżenia: Facebook
Ze względu na dynamiczną sytuację pogodową po przejśćiu porannego układu burzowego nie wykluczamy aktualizacji ostrzeżenia do najwyższego stopnia.
Pierwsza fala weekendowych burz
przejdzie dzisiaj w nocy i wkroczy do południowej Małopolski zapewne w godzinach 2:00-3:00 i będzie kierować się na północny-wschód. Największe zagrożenie będą stanowiły nawalne opady deszczu, które mogą powodować podtopienia oraz silne konwekcyjne porywy wiatru do nawet 90 km/h przy dobrze rozbudowanym układzie konwekcyjnym. Nie wykluczamy również opadów gradu o średnicy 1-2cm. Najbardziej zagrożone obszary to Małopolska i Podkarpacie oraz częściowo również południe Lubelszczyzny i ziemi Świętokrzyskiej, lecz będzie to dopiero preludium to burz, które wystąpią w godzinach popołudniowych w sobotni dzień.
Warunki burzowe:
Skupmy się na warunkach burzowo, które będą jutro występować nad naszym krajem, które będą bardzo dogodne do powstawania silnych superkomórek burzowych a w późniejsze fazie większych układów MCS. Wszystko związane to będzie z obecnością niżu genueńskiego znad południa Europy oraz frontu atmosferycznego wraz z systemem frontów, który ulokuje się nad naszym krajem i będzie chwilami niemal stacjonarny. Energia dostępna droga konwekcji na przeważającym obszarze będzie wynosić powyżej 2000-2500 J/kg na południu i południowym-wschodzie, nie wykluczamy, że wartości te podskoczą w trakcie dnia do nawet 3000-3500 J/kg co już jest ekstremalnym warunkiem jak na polskie realia.
Skrętność wiatru w warstwach 0-3km będzie wynosić na przeważającym obszarze 200-350 m2/s2, skrajnie nawet +400-450 m2/s2 co może skutkować rozwojem bardzo silnych superkomórek burzowych w początkowej fazie inicjacji burz, które mogą prowadzić do powstania silnej trąby powietrznej. Wskaźnik wodności atmosfery wyniesie na obszarach stricte burzowych nawet 43-49mm, co może pokazywać, iż jutrzejsze burze będą stanowić bardzo duże zagrożenie pod względem powodziowym. Spore sumy opadowe mogą doprowadzać do szybkich zalań i podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych, zwłaszcza na obszarach podgórskich. Burze ze względu na dobre warunki kinematyczne będą również miał dobre podłoże do silnych burz wiatrowych, a zwłaszcza zjawisk takich jak microburst czy downburst, czyli silnych prądów zstępujących z chmury na powierzchnie ziemii, lokalnie nawet >100 km/h.
Kiedy i gdzie wystąpią najsilniejsze burze?
Oczywiście dokładnie tego nie da się przewidzieć, tak jak już często podkreślaliśmy we wpisach, ale staramy się oszacować mniej więcej obszar, na którym potencjalnie te burze mogą wystąpić. Jednak patrząc na aktualne wyliczenia, to najbardziej zagrożone będą początkowo obszary Małopolski i Górnego Śląska, a następnie województwa: Świętokrzyskie, Łódzkie, Mazowieckie i Podlasie oraz częściowo również wschód Warmii i Mazur, oraz obszary Lubelskiego i Podkarpackiego. Gwałtowne burze będą występowały od godzin porannych jutro w sobotę aż do niedzielnego poranka.
Największe zagrożenia sobotnich burz to:
-Nawalne opady deszczu do łącznej akumulacji do nawet 60-80mm, lecz nie do końca da się przewidzieć siłę i czas występowania opadu stricte pochodzenia burzowego, wiec dane są szacunkowe i opady mogą być jeszcze większe
-Silne/niszczące porywy wiatru do 90-100 km/h, miejscami nawet >100km/h
-Opady gradu o średnicy 3-4cm
-Istnieje również spore powstanie kilku silnych trąb powietrznych zwłaszcza przy izolowanych superkomórkach burzowych, gdy burze połączą się w układ szanse zmaleją a wzrośnie ryzyko silnych porywów wiatru
Nie wspomnieliśmy tutaj jeszcze
o nawalnych/ciągłych opadach deszczu, które będą występowały po zachodniej ścianie frontu atmosferycznego i również będą mogły stanowić potencjalne zagrożenie podtopień i zalań. Miejscami nawet powodzi błyskawicznej. Nie wykluczamy, że w wielu miejscach spadnie 60-80mm deszczu a w niektórych przypadkach nawet 100-120mm przy dobrym usytuowaniu się niżu genueńskiego.
Opracował: Sebastian Grzegorzak
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet