UWAGA MOŻLIWY BARDZO NIEBEZPIECZNY INCYDENT POGODOWY W NAJBLIŻSZY WEEKEND
WSTĘPNY KOMUNIKAT
Zapraszamy na FanPage Autora: Burze – komunikaty i ostrzeżenia: Facebook
Najprawdopodobniej najbliższy weekend w Polsce powita nas bardzo niebezpieczną sytuacją pogodową, dla której trzeba poświęcić trochę uwagi. Już jutro nad Morzem Śródziemnym utworzy się niż genueński, który będzie wędrował w kierunku naszego kraju i spowoduje załamanie pogody. Najgwałtowniejszy rozwój burz jest spodziewany na noc z piątku na sobotę, ale również w sam sobotni dzień, kiedy to burze będą stanowić największe zagrożenie. Nad Polską ulokuje się front atmosferyczny, który po swojej wschodniej obszarze będzie miał gorące i bardzo niestabilne powietrze zasobne w wilgoć i to po tej stronie będą występować głównie gwałtowne burze. Po zachodniej stronie frontu znacznie chłodniejsze powietrze, zaś tam będą występować nawalne opady deszczu związane z obecnością niżu. Dodatkowo warunki kinematyczne umożliwiające napędzanie i rozwój burz będą na wybitnie dobrym poziomie. Energia CAPE dostępną drogą konwekcji wyniesie nawet 2000-2500 j/kg, w skrajnych przypadkach na południu i południowym-wschodzie Polski >3000 j/kg. Prognozowane jest przejście serii układów burzowych związanych z układem frontów atmosferycznych. Początkowo burze będą izolowane, ale szybko będą łączyć się w większe klastry wielokomórkowe lub układu MCS. Istnieje spory potencjał do powstania silnej burzy wiatrowej, która przetoczy się przez znaczny obszar Polski.
Opady
Opady wielkoskalowe, które będą występowały po zachodniej ścianie frontu, będą mogły powodować również spore zagrożenie ze strony nawalnych i ciągłych opadów deszczu. Łączna akumulacja deszczu może dochodzić do nawet 60-80mm. Miejscami co również nie można wykluczyć przy tak dynamiczne sytuacji do 100-130mm deszczu w 24-36 godziny. Wskaźnik wodności atmosfery wyniesie około 42-48mm co również wskazuje na występowanie nawalnych opadów. Takie sumy mogą powodować zalania, podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne w skrajnych przypadkach. Opady będą przemieszczać się początkowo z południa Polski na północ kraju przez centrum a kierunek ich przemieszczania to w głównej mierze północ z lekkimi odchyleniami frontu na północny-zachód, północny-wschód w zależności od położenia, gdyż front zostanie zapewne wypchnięty przez niż genueński do pozycji względem siebie równikowej północ=południe.
Burze
Aktualnie naprawdę ciężko przewidzieć, gdzie dokładnej wystąpią silne burzy, gdyż wszystko będzie zależeć od ulokowania się niżu a tym samym systemów frontów atmosferycznych, ale na te chwilę zagrożone na pewno będą obszary południowe, południowo-wschodnie, częściowo wschodnie i północno-wschodzie jak i również centralne a w tym obszary terytorialne województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. Nie można wykluczyć, że burze również mocno ograniczą się do wschodniej flanki Polski. Natomiast przed deszczem prawdopodobnie będzie zagrożona praktycznie cała Polska, gdyż opady tak się rozłożą, że ciężko przewidzieć, gdzie wystąpią największe sumy opadowe a padać będzie niemal wszędzie.
Gdzie największe ryzyko?
Nie wyklucza się wydania nawet najwyższego stopnia ostrzeżenia przed burzami, gdyż burze będą mogły stanowić ogromne zagrożenie ze względu intensywnych opadów deszczu. Z niektórych stref burzowych może spaść nawet 60-80 mm w 24 godziny a w skrajnych przypadkach 100mm. Kolejne zagrożenie mogą stanowić niszczące porywy wiatru ze zjawisk microburst i downburst, czyli silne prądy zstępujące przekraczające 100 km/h. Opady gradu nie powinny stanowić aż takiego zagrożenie w tej fali burz.
Zagrożone obszary
Uwaga istnieje spore prawdopodobnie powstania kilku dość silnych trąb powietrznych ze względu na bardzo korzystne warunki. Potencjalne trąby będą mogły powstawać zapewne we wczesnej fazie rozwoju burz w superkomórkach burzowych, które będą izolowane, gdy burze połączą się w konwekcję masową i większe układu szanse będą malały, a wzrośnie ryzyko niszczących porywów wiatru.
Opracował: Sebastian Grzegorzak
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet