Przejdź do treści

W Tatrach spadło ponad 20 cm śniegu. Najwięcej od 9 lat.

W Tatrach pojawił się śnieg. Spadło ponad 20 cm białego puchu. To najwięcej o tej porze od 9 lat. A to nie koniec opadów. Zobacz zdjęcia i najnowsze prognozy dla Tatr.

w tatrach,
Fot. Albin Marciniak

Opady śniegu w Tatrach

W niedzielę w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się zdjęcia ośnieżonych stoków Tatr. To nie pierwszy raz w tym sezonie, kiedy spadł śnieg. Jednak do tej pory śnieg spadł tylko na wysokości minimum 2500 m, a więc w Tatrach Wysokich. Co więcej, były to małe ilości, bo raptem 3 do 4 cm.

Od kilku godzin pada jednak zdecydowanie więcej śniegu. Już na wysokości 1500 m. Lokalnie spadło 20cm białego puchu. Szlaki zrobiły się białe. Media społecznościowe zalały zdjęcia przedstawiające Tatry przykryte śniegiem. Wraz z piosenką Last Chritsmas przypominają nam o nadchodzącej zimie.

Trudne warunki na szlakach

“Warunki do uprawiania turystyki są trudne – na szlakach jest bardzo ślisko i mokro. W wyższych partiach Tatr występują oblodzenia, a niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń” – podano w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na niżej położonych szlakach, w wielu miejscach jest błoto i jest ślisko. Ratownicy TOPR radzą, by nie wychodzić dziś w wyższe partie gór, ze względu na trudne warunki. IMGW wydało też ostrzeżenie pierwszego stopnia dla powiatu Tatrzańskiego przed silnymi opadami. 

W nocy śnieg spadł między innymi na Hali Gąsienicowej – 18cm, w Dolinie Pięciu Stawów – 17cm, na Kasprowym Wierchu – 13cm, Orlej Perci czy na Giewoncie,

W Zakopanem wczoraj nad ranem temperatura wynosiła jedynie 2-3° powyżej zera. Na Kasprowy Wierchu termometry wskazywały -3,2°C. Powyżej 1500 m.n.p.m ujemna temperatura panuje całą dobę, dochodząc nawet do -8°C na szczytach. W nocy z niedzieli na poniedziałek opady śniegu nadal będą występowały. 

Pierwszy śnieg pojawił się również na Śnieżce, tam pokrywa śnieżna ma grubość około 2mm, a temperatura nad ranem wynosiła jedynie 3°C.

w tatrach, w tatrach,pogoda w tatrach,śnieg w tatrach
Pogoda w Tatrach – Dolina Pięciu Stawów Polskich (topr.pl)

Czy opady śniegu w Tatrach to normalne zjawisko o tej porze?

Tak. Opady śniegu o tej porze roku to jest normalne zjawisko. Nad Polskę napłynęło arktyczne powietrze zaciągane przez niż, który znajduje się na wschód od Polski. To powoduje, że w wyższych partiach gór pojawiły się opady śniegu. Natomiast na pozostałym obszarze opady deszczu oraz lokalnie burze. Jest to jak najbardziej normalna sytuacja o tej porze roku.

Mniej normalną jest ilość śniegu, jaka napadała. W tym przypadku mamy już około 20 cm białego puchu, a to najwięcej od 9 lat, kiedy to również w Tatrach we wrześniu pojawiła się podobna ilość śniegu.

Jak długo będzie padać śnieg w Tatrach?

W prognozach widzimy przelotne opady śniegu jeszcze w poniedziałek, wtorek i środę. Temperatury nocą będą spadać poniżej zera. W dzień utrzymywać się w okolicach zera stopni. To będzie powodować szybką akumulację pokrywy śnieżnej. Część modeli numerycznych widzi akumulację do 30 cm w najbliższych dniach.

Zdjęcia obserwatorów

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.