Przejdź do treści

W Tatrach spadło ponad 20 cm śniegu. Najwięcej od 9 lat.

W Tatrach pojawił się śnieg. Spadło ponad 20 cm białego puchu. To najwięcej o tej porze od 9 lat. A to nie koniec opadów. Zobacz zdjęcia i najnowsze prognozy dla Tatr.

w tatrach,
Fot. Albin Marciniak

Opady śniegu w Tatrach

W niedzielę w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się zdjęcia ośnieżonych stoków Tatr. To nie pierwszy raz w tym sezonie, kiedy spadł śnieg. Jednak do tej pory śnieg spadł tylko na wysokości minimum 2500 m, a więc w Tatrach Wysokich. Co więcej, były to małe ilości, bo raptem 3 do 4 cm.

Reklama

Od kilku godzin pada jednak zdecydowanie więcej śniegu. Już na wysokości 1500 m. Lokalnie spadło 20cm białego puchu. Szlaki zrobiły się białe. Media społecznościowe zalały zdjęcia przedstawiające Tatry przykryte śniegiem. Wraz z piosenką Last Chritsmas przypominają nam o nadchodzącej zimie.

Trudne warunki na szlakach

„Warunki do uprawiania turystyki są trudne – na szlakach jest bardzo ślisko i mokro. W wyższych partiach Tatr występują oblodzenia, a niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń” – podano w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na niżej położonych szlakach, w wielu miejscach jest błoto i jest ślisko. Ratownicy TOPR radzą, by nie wychodzić dziś w wyższe partie gór, ze względu na trudne warunki. IMGW wydało też ostrzeżenie pierwszego stopnia dla powiatu Tatrzańskiego przed silnymi opadami. 

Reklama

W nocy śnieg spadł między innymi na Hali Gąsienicowej – 18cm, w Dolinie Pięciu Stawów – 17cm, na Kasprowym Wierchu – 13cm, Orlej Perci czy na Giewoncie,

W Zakopanem wczoraj nad ranem temperatura wynosiła jedynie 2-3° powyżej zera. Na Kasprowy Wierchu termometry wskazywały -3,2°C. Powyżej 1500 m.n.p.m ujemna temperatura panuje całą dobę, dochodząc nawet do -8°C na szczytach. W nocy z niedzieli na poniedziałek opady śniegu nadal będą występowały. 

Pierwszy śnieg pojawił się również na Śnieżce, tam pokrywa śnieżna ma grubość około 2mm, a temperatura nad ranem wynosiła jedynie 3°C.

w tatrach, w tatrach,pogoda w tatrach,śnieg w tatrach
Pogoda w Tatrach – Dolina Pięciu Stawów Polskich (topr.pl)

Czy opady śniegu w Tatrach to normalne zjawisko o tej porze?

Reklama

Tak. Opady śniegu o tej porze roku to jest normalne zjawisko. Nad Polskę napłynęło arktyczne powietrze zaciągane przez niż, który znajduje się na wschód od Polski. To powoduje, że w wyższych partiach gór pojawiły się opady śniegu. Natomiast na pozostałym obszarze opady deszczu oraz lokalnie burze. Jest to jak najbardziej normalna sytuacja o tej porze roku.

Mniej normalną jest ilość śniegu, jaka napadała. W tym przypadku mamy już około 20 cm białego puchu, a to najwięcej od 9 lat, kiedy to również w Tatrach we wrześniu pojawiła się podobna ilość śniegu.

Jak długo będzie padać śnieg w Tatrach?

W prognozach widzimy przelotne opady śniegu jeszcze w poniedziałek, wtorek i środę. Temperatury nocą będą spadać poniżej zera. W dzień utrzymywać się w okolicach zera stopni. To będzie powodować szybką akumulację pokrywy śnieżnej. Część modeli numerycznych widzi akumulację do 30 cm w najbliższych dniach.

Zdjęcia obserwatorów

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama