Ważne! Możliwe gwałtowne burze i nawalne opady deszczu z gradem 2-3cm. PROGNOZA BURZOWA NA WIECZÓR 22.08 I NOC Z 22/23.08
Zapraszamy na FanPage Autora: Burze – komunikaty i ostrzeżenia: Facebook
Po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji radarowej i prawdopodobnego przebiegu rozwoju zdecydowaliśmy się na podwyższenie stopnia ostrzeżenie i nieco rozszerzenia go w kierunku wschodnim. Burze największą aktywnością będa cechowały się w godzinach wieczornych i nocnych (zwłaszcza pierwsza część). Największe zagrożenie będą stanowiły opady gradu o średnicy do nawet 4-5cm, silne, lokalnie niszczące porywy wiatru powyżej 90 km/h. Miejscami nawalne opady deszczu do 40mm.
Opis
Nad naszym krajem podczas jutrzejszego dnia wciąż będzie zalegać powietrze chłodniejsze o około 2-3 stopnie, lecz to powietrze nadal będzie zasobne w spore wartości wilgoci i niestabilności termodynamiczne. W tym samym czasie obserwujemy również powoli głębszą adwekcję powietrza z południowego-zachodu Europy, który najprawdopodobniej w końcówce weekendu spowoduje incydent burzowy. Energie dostępną drogą konwekcji CAPE może osiągnąć wartości 800-1300 j/kg, lokalnie 1500 j/kg. Największa szansa na inicjacje burz najprawdopodobniej przypadnie na godziny późno popołudniowe lub wieczorne przy granicy polsko-czeskiej w województwie dolnośląskim lub opolskim. Początkowo burze będą występowały jako pojedyncze rozproszone komórki, jednak w późniejszej fazie nie wyklucza się powstania większego układu wielokomórkowego lub jednej-dwóch superkomórek burzowych, które będą cechowały się sporą aktywnością i mogą przebyć spory obszar Polski południowej. Największa aktywność jest spodziewana w godzinach popołudniowych/wieczornych i częściowo w pierwszej części nocy, a następnie burze powinny już tracić na sile z biegiem czasu i przebywania sporych odległości. Burze dość szybko będą przemieszczały się w kierunku południowo-wschodnim.
Strefa czerwona
W strefie czerwonej spodziewamy się rozwoju najsilniejszych i najgwałtowniejszych burz. Możliwe długo żyjące superkomórki burzowe. Główne zagrożenie będą stanowiły opady gradu do 4-5cm, połączone ze zjawiskiem downburst, czyli uderzeniem silnego wiatru prostoliniowego, lokalnie nawet do 100 km/h. Dodatkowo nawalne opady deszczu do 40mm.
Strefa pomarańczowa
W strefie pomarańczowej spodziewamy się rozwoju silnych burz, zwłaszcza dwóch-trzech superkomórek burzowych, które będą stanowić największe zagrożenie. Możliwe w tej strefie będą opady gradu 2-3cm. Możliwe również silniejsze porywy wiatru do 80 km/h oraz opady deszczu o łącznej akumulacji do 25-30.mm.
Strefa żółta
W strefie żółtej spodziewamy się łagodniejszego przebiegu burz niż w strefie pomarańczowej, lecz burze tutaj mogą stanowić zagrożenie. Możliwe będą opady gradu do 1cm. Porywy wiatru do 70-75 km/h i opady deszczu do 20mm.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić dokładnie nad twoją lokalizacją!
Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Opracował: Sebastian Grzegorzak
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet