Ważne! Możliwe gwałtowne burze i nawalne opady deszczu z gradem. PROGNOZA BURZOWA NA DZIEŃ 26.08
Zapraszamy na FanPage Autora: Burze – komunikaty i ostrzeżenia: Facebook
UWAGA na noc z 26/27.08 zostanie wydana osobna prognoza burzowa ze względu na możliwość przemieszczania się silne układu burzowego w formie Mezoskalowego Układu konwekcyjnego z liniami szkwału lub bow echo.
Opis
Dziś nasz kraj wciąż będzie znajdował się pod wpływem zwrotnikowej masy powietrze, która będzie cechowała się sporą wilgotnością i niestabilnością termodynamiczną. Polska będzie pod wpływem niżu znad południowej Skandynawii w strefie przemieszczającego się z zachodu na wschód chłodnego frontu atmosferycznego, poprzedzonego linią zbieżności. Energia dostępna drogą konwekcji w zależności od modelu numerycznego będzie wynosić około 2000-2500 j/kg, lokalnie nawet 3000. Skrętność wiatru w warstwach 0-3 km będzie wynosić na ogół około 150-200 m2/s2, jednak lokalne możliwe będą wzrosty do nawet 300-350 m2/s2, co może nam sugerować dość swobodny rozwój superkomórek burzowych.
Burze
Główne rozwoju burz spodziewamy się jednak w sobotę w godzinach 12:00-14:00, kiedy to na terenach województwa śląskiego oraz małopolskiego dojdzie do gwałtownego rozwoju silnych burz. Burze z biegiem czasu będą przemieszczały się przez południowe obszary województwa świętokrzyskiego i lubuskiego. Swym działaniem obejmą zapewne znaczne regiony Podkarpacia. Najsilniejsze zjawiska burzowe będą występowały w tych regionach w godzinach 13:00-18:00 później powinny opuścić już te regiony, udając się w dalszą wędrówkę nad obszary Ukrainy.
Co ważne po godzinie 20:00 spodziewamy się wkroczenia silnego rozległego układu burzowego znad terenów Czech do naszego kraju w województwach Opolskim oraz Śląskim, lecz do tej sytuacji jutro w godzinach południowych wydanie zostaną osobna prognoza burzowa z dokładniejszym opisem. Wystąpi najpewniej potencjał do silnego układu wiatrowe z porywami powyżej 100 km/h.
Strefa czerwona
W strefie czerwonej spodziewamy się rozwoju najsilniejszych burz podczas sobotniego dnia. Największe zagrożenie mogą stanowić nawalne opady deszczu, gdyż modele sugerują nam przemieszczanie się jednej burzy po drugiej, co może powodować sumy opadowe powyżej 40-50mm. Dodatkowo spore zagrożenie ze strony wiatru, który może osiagac 75-90 km/h, w przypadku superkomórki burzowych do nawet 100 km/h. Możliwe opady gradu powyżej 3-4cm, lokalnie 5cm. Nie wyklucza się powstania mezocyklonalnej trąby powietrznej.
Strefa pomarańczowa
W strefie pomarańczowej spodziewamy się rozwoju słabszych, ale również silnych burz, które mogą stanowić zagrożenie. Największe zagrożenie to porywy wiatru do około 70-80 km/h. Opady gradu do 2-3cm i silne/nawalne opady deszczu do 30-35mm.
Strefa żółta
W strefie żółtej spodziewamy się rozwoju dość słabych lokalnych burz i tutaj nie powinny one stanowić już tak dużego zagrożenia. Jednak możliwe beda porywy wiatru do 70 km/h, nawalne opady deszczu do 20-25mm w połączeniu z opadami gradu do średnicy 1cm.
Strefa niebieska
W strefie niebieskiej burze będą bardzo słabe i ich prawdopodobieństwo wystąpienia jest oceniane na poniżej <20%. Oznacza to tyle, że burze, jeśli pojawią się w tej strefie, to ich charakter będzie bardzo lokalny. Możliwy bardzo drobny opad gradu z deszczem do 10-15mm oraz porywy wiatru do 60-65 km/h
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić dokładnie nad twoją lokalizacją!
Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Opracował: Sebastian Grzegorzak
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet