Ważne! Możliwe gwałtowne burze i nawalne opady deszczu z gradem. PROGNOZA BURZOWA NA WIECZÓR 25.08 I NOC Z 25/26.08
Zapraszamy na FanPage Autora: Burze – komunikaty i ostrzeżenia: Facebook
Rano możliwa jest aktualizacja prognozy do niższego stopnia ostrzeżenia i zmienienie obszaru największego zagrożenia burzami i dodatkowo zaznaczy, że wyznaczy obszar, w którym mogą wystąpić zjawiska o danej intensywności.

Opis
Już od samego rana do naszego kraju z południowego-zachodu kontynentu europejskiego będzie pompowane ciepłe i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego, które w głównej mierze przyczyni się do zainicjowana silnych burz. Powietrze to będzie niestety bardzo ciężkie i parne, co możemy odczuć poprzez trudniejsze oddychanie. Przez dzień spodziewamy się słonecznej pogody, jednak ulegnie ona zmianie zapewne około godziny 17:30-19:00, kiedy to nad województwem dolnośląskim dojdzie do silnej inicjacji burz lub wkroczenia mezoskalowego układu konwekcyjnego z linią szkwału znad terenu Niemiec.
Nad tamtymi obszarami będzie znajdował się również chłodny front atmosferyczny. Energie CAPE dostępna drogą konwekcji może osiągnąć nawet 1500-1800 j/kg, lokalnie nawet 2000 j/kg!. Będziemy również mieli nieco silniejszy przepływ powietrza, który umożliwi szybkie organizowanie się burz w większe i silne układy, ale poza tym przyspieszy to tempo przemieszczania się tych burz, więc nie będą one długo stacjonowały nad danym regionem. Skrętność wiatru SRH w warstwach 0-3 km wyniesie zapewne około 100-150 m2/s2, więc są to dość srednie warunki do formowania się superkomórek burzowych, ale mogą powstawać i powodować spore zagrożenia.
Burze
Burze będą mogły powstawać już od samego rana, jednak największa aktywność burzowa przypadnie godziny popołudniowe i wieczorne oraz również burze mogą cechować się sporą aktywnością w pierwszej części nocy. Burze będa przemieszczały się stosunkowo szybko w kierunku wschodnim z odchyleniem na północny-wschód.
Strefa czerwona
W strefie czerwonej spodziewamy się rozwoju najsilniejszych i najgwałtowniejszych burz. Możliwe długo żyjące superkomórki burzowe lub uformowanie się większego układu burzowego z linią szkwału na czele i silnymi porywami wiatru. Na ogół największe zagrożenie będą stanowiły silne porywy wiatru do 80-90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Dodatkowo opady gradu o średnicy 3-4cm i nawalne opady deszczu do 40mm powodujące zalania oraz podtopienia.
Strefa pomarańczowa
W strefie pomarańczowej spodziewamy się rozwoju słabszych, ale również silnych burz, które mogą stanowić zagrożenie. Największe zagrożenie to porywy wiatru do około 80-85 km/h. Opady gradu do 2-2,5cm i silne/nawalne opady deszczu do 30-35mm.
Strefa żółta
W strefie żółtej spodziewamy się sporego słabnięcia burz lub całkowitego wygasania komórek burzowych i na tych obszarach nie powinny już stanowić takiego zagrożenia. Jednak możliwe beda porywy wiatru do 70 km/h, nawalne opady deszczu do 20-25mm w połączeniu z opadami gradu do średnicy 1cm.
Strefa niebieska
W strefie niebieskiej burze będą bardzo słabe i ich prawdopodobieństwo wystąpienia jest oceniane na poniżej <20%. Oznacza to tyle, że burze, jeśli pojawią się w tej strefie, to ich charakter będzie bardzo lokalny. Możliwy bardzo drobny opad gradu z deszczem do 10-15mm oraz porywy wiatru do 60-65 km/h
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić dokładnie nad twoją lokalizacją!
Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Opracował: Sebastian Grzegorzak
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet