Ważne! Możliwe gwałtowne burze w Polsce. PROGNOZA BURZOWA NA 29.08 i NOC Z 29/30.08.2023
Zapraszamy na FanPage Autora: Burze – komunikaty i ostrzeżenia: Facebook
Na wstępie prognozy musimy jeszcze zapowiedzieć, że sytuacja jest bardzo niebezpieczna i nie wykluczamy aktualizacji prognozy do wyższego i zarazem najwyższego stopnia ostrzeżenia.
Aktualna prognoza Video
Wtorek
Wtorek przyniesie nad Polską bardzo niebezpieczną pogodę, gdyż nad naszym krajem wciąż będzie znajdował się pofalowany chłodny front atmosferyczny, który będzie przemieszczał się stosunkowo wolno. Kontrast termiczny będzie ogromny, bo może wynieść nawet 16-18C. Na wschodzie Polski około 34-35C, na zachodzie kraju w strefie opadów związanej z niżem około 14-16C.
Niestabilne powietrze na wschodzie
Na wschodzie napłynie bardzo gorące i niestabilne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Takie warunki spowodują bardzo niebezpieczne burze nad naszym krajem. Energia CAPE w zależności od modelu numerycznego wyniesie powyżej 2500-3200 j/kg, lokalnie nawet powyżej 3500 j/kg i są ekstremalne wartości jak na Polskie warunki. Skrętność wiatru w warstwach 0-3 km będzie wynosić około 300-400 m2/s2, co może w początkowej fazie konwekcji powodować rozwój bardzo silnych superkomórek burzowych, które mogą generować opady ogromnego gradu.
Warunki kinematyczne również będą na bardzo dobrym poziomie, co napędzi rozwój burz, ale zarazem i szybsze ich przemieszczanie się.
Groźne burze
Bardzo groźne burze będą najpewniej występowały w dwóch fazach. Popołudniem będą to bardzo groźne superkomórki burzowe, które będą występowały najpewniej w centrum kraju. Największa szansa na występowanie burz w tych okresie najpewniej przypadnie na województwo śląskie, zachód świętokrzyskiego, wschód/południe oraz centrum łódzkiego, zachodnie Mazowsze oraz częściowo również wschodnie Kujawy. W późniejszym czasie burze obejmą zapewne również Warmię i Mazury. Największa aktywność burz przypadnie najpewniej na godziny 14:00-18:00 i właśnie wtedy będą mogły powstawać superkomórki burzowe. Największe ryzyko podczas tej serii burz to najpewniej niszczące porywy wiatru do 90-100 km/h związane ze zjawiskiem downburst, lokalnie powyżej 100 km/h. Dodatkowo możliwe opady gradu o średnicy 5-7cm i nawalne opady deszczu do 40mm. Nie wyklucza się przypadku powstania trąby powietrznej związanej z mezocyklonem, jednak szanse te będą dość mocno ograniczone.
Burze w nocy
Druga fala burz może być również niebezpieczna a możliwe, że nawet groźniejsza niż pierwsza. Tutaj możliwe będzie powstanie jednego lub dwóch mezoskalowych układów konwekcyjnych, które będą cechowały się ogromną aktywnością elektryczną oraz niszczącymi porywami wiatru na czele formacji burzowych do nawet 110 km/h, lokalnie 120 km/h. Od obszaru Górnego Śląska, przez Małopolskę, Świętokrzyskie aż po Lubelskie spodziewamy się szybkiego rozwoju burz, które na linii MP-SWK-LB najpewniej połączą się w Mezoskalowy układ konwekcyjny i będą dalej wędrowały na północ z odchyleniem na północny-wschód. Na zachodzie układu ryzyko burz będzie jednak dość mocno ograniczone, jednak po wschodniej stronie Wisły mogą występować bardzo silne burze z lokalnymi porywami wiatru powyżej 110-115 km/h. Burze będą dość szybko przemieszczały się na północ i najpewniej około godziny 3:00-4:30 zaczną już powoli opuszczać regiony naszego kraju. W tej strefie mogą występować opady gradu o średnicy 3-4cm i nawalne opady deszczu do 40-50mm, zwłaszcza po zachodniej części, gdzie będą występowały spore zasoby wilgoci.
UWAGA
Największe zagrożenie będą stanowiły znowu miejscami groźne porywy wiatru o prędkości 75-90 km/h.
Spodziewamy się również opadów sporego gradu 2-3cm, w przypadku superkomórek burzowych.
Występować będą również nawalne opady deszczu do 25-40mm.
Największe zagrożenie będą stanowiły miejscami niszczące porywy wiatru na ogół 80-90 km/h, jednak lokalnie wiatr może osiagnąć prędkość 100-115 km/h.
Spodziewamy się również opadów sporego gradu, w przypadku dziennych burz nawet 4-7cm, w przypadku nocnych burz raczej około 2-4cm.
Występować będą równnież nawalne opady deszczu do 30-40mm, lokalnie do 50mm powodujące zalania/podtopienia a lokalne powodzie błyskawiczne.
Istnieje również szansa na wystąpienie 1-2 trąby powietrznych, zwłaszcza z burz superkomórkowych lub później na linii szkwału.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić dokładnie nad twoją lokalizacją!
Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Opracował: Sebastian Grzegorzak
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet