Przejdź do treści

Ważne! Możliwe silne burze w Polsce. PROGNOZA BURZOWA NA NOC Z 27/28.2023

Ważne! Możliwe silne burze w Polsce. PROGNOZA BURZOWA NA NOC Z 27/28.2023

Zapraszamy na FanPage Autora: Burze – komunikaty i ostrzeżenia: Facebook

Reklama

GODZINA 21:00! Po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji pogodowej oraz warunków atmosferycznych zdecydowaliśmy się na zmniejszenia stopnia ostrzeżenia, gdyż burze powinny stanowić tak dużego zagrożenia wiatrowego jak wcześniej sugerowały to modele.

możłiwe burze, możłiwe burze

Aktualna prognoza Video


Burze

Zachmurzenie mocno może przyblokować rozwój silnych burz, jednak jeśli czynniki hamujące konwekcję „puszczą” i atmosfera odpowiednio zostanie nasłoneczniona to burze w zaznaczonym obszarze „lokalnie mogą być gwałtowne

Burze w nocy

Reklama

Niestety burzowa aura nie opuści nas w niedziele i wciąż nad naszym krajem będą występowały dogodne warunki do powstawania silnych burz i układów wielokomórkowych z sygnaturami bow echo. Największe ryzyko powstania wania burz przypadnie na godziny wieczorne i nocne, kiedy to po nagrzaniu dolnych warstw atmosfery ustąpią czynniki hamujące i umożliwią swobodny rozwój burz. Nad tymi obszarami będzie znajdowała silnie wygrzana, bardzo wilgotna i chwiejna masa powietrza, którą od chłodniejszej z północnego zachodu będzie oddzielał pofalowany front atmosferyczny z tendencją do tworzenia się niewielkich płytkich ośrodków niskiego ciśnienia. Energia CAPE wyniesie około 1000-2000 j/kg. Skrętność wiatru SRH w warstwach 0-3 km wyniesie około 300-350 m2/s2 i takie warunki będą sprzyjały powstawaniu silnych i dobrze zorganizowanych burz w województwach południowej, wschodniej i centralnej części Polski.

Pytanie czy wystąpi?

Z powodu przemieszczania się silnego Mezoskalowego ukladu konwekcyjnego występuje duża niepewność co do głębokiej inicjacji dzisiejszych burz, jednak zdecydowaliśmy się wydać wysoki stopień ostrzeżenia, gdyż burze mogą stanowić naprawdę spore zagrożenie ze względu na bardzo silne porywy wiatru oraz lokalne pojawienie się trąby powietrznej związane z linią szkwału. Największa aktywność przypadnie na godziny wieczorne oraz nocne, kiedy to burze będą miały najlepsze warunki do formowania się.

UWAGA

🔶Największe zagrożenie będą stanowiły znowu miejscami niszczące porywy wiatru o prędkości 90-95 km/h przy formowaniu się segmentów bow echo w układach burzowych. Nocą możliwe jest przejście kolejnego mezoskalowego układu konwekcyjnego znad Górnego Śląska aż po Lubelszczyznę.
🔶Spodziewamy się również opadów sporego gradu 2-3cm, w przypadku superkomórek burzowych.
🔶Występować będą również nawalne opady deszczu do 25-40mm.

Reklama

❗Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić dokładnie nad twoją lokalizacją!

❗ Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Opracował: Sebastian Grzegorzak

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS


Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama