Przejdź do treści

Wędrówka frontu chłodnego. Pogoda na piątek okiem Jarosława Turały. 30.06

Wędrówka frontu chłodnego. Pogoda na piątek okiem Jarosława Turały. 30.06

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS

Reklama

Obecnie na wschodzie, a w zasadzie na krańcach wschodniej części kraju widać wyizolowaną komórkę burzową, która przynosi silniejszy opad deszczu (niewykluczony grad) oraz wyładowania atmosferyczne. Tak dzieje się niedaleko miejscowości Hajnówka (Podlaskie).

Ponieważ dziś od rana wejdzie prognoza pogody na piątek i sobotę i trochę się wahałem, czy nie „strzelić” komunikatu o możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz burz, ale stwierdziłem, że wstrzymam się, ale jeśli sytuacja będzie tego wymagała, to tak się stanie. Póki co zapraszam do zapoznania się z analizą na piątek.

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Od zachodu dostaniemy się w obszar grzbietu fali górnej w oś klina wyżowego (widoczny na mapach topografii 500 hPa ). Napłynie nieco cieplejsza masa powietrza polarnomorskiego i do takiego stanu rzeczy przyczyni się również obecność ośrodka wysokiego ciśnienia znad Austrii, który do jutra zmieni swoje położenie i przesunie się nad Bałkany. Zmieni się dodatkowo cyrkulacja powietrza z zachodniej (strefowej) na południową, co przyczyni się do wzrostu temperatury. Nie mniej jednak po południu, nad zachodnią cześć kraju nasunie się strefa frontu atmosferycznego, chłodnego, ośrodka, który będzie przemieszczał się nad Skandynawią. Font przyniesie opady, burze oraz ochłodzenie.

Pogoda na piątek

Moi mili. Przed nami ciepły, a lokalnie gorący piątek. Na zachodzie i południu kraju temperatura może dojść lokalnie do 30 stopni. To efekt oddziaływania cieplejszej masy powietrza polarnego morskiego. Widać wyraźnie, że dostaniemy się w oś klina wyżowego w środowisku fali górnej. Grzbiet osi klina będzie przemieszczał się na zachód ze względu na przejęcie „władzy” przez zatokę niskiego ciśnienia wraz z wędrującym frontem atmosferycznym. No właśnie. Prognozowane wartości energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie nie powinny przekroczyć 850 J/kg. Współczynnik hamowania konwekcji wystąpi, ale nie będzie wysoki, ale to akurat jest przy utrzymaniu konwekcji jest istotne.

Od zachodu po południu, wejdzie strefa umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu, które lokalnie (również ze względu na podwyższone wartości prognozy wodności troposfery) mogą powodować podtopienia. W sumie nie wykluczam pojawienia się strefy liniowej, która może wygenerować nieco silniejsze porywy wiatru, rzędu 60 – 75 km/h. Słaby przepływ powietrza w całym przekroju troposfery nie powinny faworyzować jakiś większych układów burzowych. Niskie prognozy uskoku prędkościowego wiatru także nie powinny sugerować możliwości wystąpienia opadów gradu o większej średnicy.

YouTube player

Szczerze?

Reklama

Uważam, że jutrzejszy front przyniesie w wielu miejscach opady deszczu i lokalne burze z nieco silniejszymi porywami wiatru, ale uspokajam od razu, że nie powinno być niebezpiecznie (pamiętajcie jednak, że burze są zawsze niebezpieczne 😃 ). Jeśli będzie groźnie, to przyjmę wszelkie cięgi na siebie, ale myślę, że będzie wyjątkowo spokojnie 🙂

Teraz to Wy musicie podjąć decyzję, czy weźmiecie te analizę do siebie, czy też nie.

Spokojnego, czwartkowego zachodu słońca 🙂

Reklama

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama