Wędrówka niżu nad Polską. Możliwość wystąpienia silniejszych porywów wiatru, opadów deszczu / śniegu oraz burz. 10-11.03.2023
Moi drodzy. Dobrnęliśmy do wieczora. Zgodnie z umową zapraszam Was do zapoznania się z poniższą analizą. Dziś już mieliśmy do czynienia ze sporym kontrastem termicznym pomiędzy północą a południem. Jutro będzie ten kontrast bardziej zauważalny. Tymczasem już w sobotę nad Polską (wersja bardzo prawdopodobna) pojawi się niż baryczny, który przyniesie szereg zjawisk atmosferycznych.
Aktualna sytuacja baryczna
Polska znajduje się pod działaniem frontu atmosferycznego położonego niemal równoleżnikowo (rozciągłość równoleżnikowa) ośrodka niskiego ciśnienia Atlantyckiego, który w środowisku prądu strumieniowego przesuwa się w kierunku Europy Środkowej.
SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA
Niż znad Atlantyku będzie sukcesywnie zmierzał w naszym kierunku. Przez dosłownie chwilę ciśnienie w jego centrum zacznie rosnąć, natomiast po osiągnięciu kontynentu znów będzie prawdopodobnie notował spadek. Wyciągając średnią z dostępnych wiązek niemal pewne jest, że niż przejdzie przez Polskę i wraz z „systemem” frontów atmosferycznych przyniesie sporą ilość opadów. Dodatkowo nad zachodnią częścią kontynentu rozbudować się powinien układ wysokiego ciśnienia z niewielkim klinem skierowanym w stronę południowo-wschodnią. Oznacza to zwiększenie się różnicy ciśnienia atmosferycznego, efektem tego będzie silniejszy wiatr.
Prąd strumieniowy
Sytuacja nam się troszkę wyklarowała. Mamy nieco optymistyczniejszą wersję, gdyż jeszcze parę dni temu niektóre wiązki prognostyczne zakładały niż z ciśnieniem w oku poniżej 970 hPa i gdyby tak się to utrzymało, rzeczywiście byśmy mieli bardzo nieprzyjemny incydent wiatrowy.
Tymczasem zwróćmy uwagę na mapy wysokości 500 hPa oraz 200 hPa. Ta pierwsza to poziom około 5,5 km i widać w prognozach wyraźnie, że w sobotę znajdziemy się w osi zatoki, ze stale zwiększającym się gradientem pionowym temperatury. Wysokość izobaryczna 200 hPa, to już wysokość ponad 11 km. Widać na niej wyraźnie zaznaczony silny prąd strumieniowy, na którego grzbiecie nasz „misiaczek” do nas zmierza. Prędkość wspomnianego prądu strumieniowego skierowanego na wschód przekroczy 250 km/h.
Wędrówka niżu
Niż baryczny już jutro zostanie dosłownie „wyrzucony” naszym kierunku i w nocy z piątku na sobotę powinien on „osiągnąć” zachodnie lub północnozachodnie części kraju. Niż przeleci dość szybko w kierunku północnowschodnim i jeszcze o poranku powinien znaleźć się gdzieś nad Warmią i Mazurami. Tuż przed nadejściem niżu znajdziemy się w objęciach frontu atmosferycznego ciepłego, na którym dojdzie do inicjacji konwekcji.
Możliwe burze
W rezultacie w piątkową noc szczególnie na południu oraz wschodzie będziemy mieli do czynienia z przelotnymi opadami deszczu, chwilami mocniejszymi. Nie są wykluczone burze. Musicie wiedzieć, że w centrum ośrodka niskiego ciśnienia panuje względny spokój – Niemal nie wieje, opady raczej również nie występują, a nawet dochodzi do pojawienia się przejaśnień.
Front ciepły
W momencie wejścia niżu i frontu znajdziemy się również w tzw. ciepłym sektorze – rezultat? Na południu i południowym wschodzie noc z piątku na sobotę z temperaturami powyżej 10 stopni. Niewykluczone, że pojawi się 12 lub 13 stopni. Poza północnymi częściami kraju, gdzie będzie spływać chłód (tam na termometrach w nocy od 0 do 3 stopni), wszędzie powyżej 5 – 7 stopni. Tuż za niżem znajdziemy się dość szybko w strefie oddziaływania frontu atmosferycznego, za którym napłynie znacznie chłodniejsze powietrze. Rezultat? Opady śniegu, które chwilami będą intensywne.
Na początku (poranek sobotni) wystąpią one w Polsce zachodniej oraz północnej (gdzie już będzie „dostępna” konwekcja – może pojawić się opad gradu lub krupy śnieżnej oraz wyładowania atmosferyczne). Do południa deszcz na wschodzie, śnieg w centrum oraz na zachodzie, z tym że w tych ostatnich dojdzie do powstania chmur pionowych – Będzie padało przelotnie, ale mocniej. Z uwagi na nieco wyższe parametry konwekcyjno-kinetyczne wystąpią lokalnie burze, podczas których będzie padać mocniej. Po południu od północnego zachodu będzie się rozpogadzać, a śnieg przelotny (konwekcyjny) przesunie się na wschód i południowy wschód.
Opracował: Jarosław Turała
Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet