Przejdź do treści

Wichura i burze 17-18.02 związane z orkanem Dudley (niżem Xandra i Ylenia) oraz wichura 19.02 związana z niżem wtórnym.

Niż, który przyniesie złamanie pogody i bardzo silny wiatr w dniach 17-18 lutego zbliża się do Wysp Brytyjskich. Następnie prawdopodobnie powstanie niż wtórny, który przyniesie bardzo silny wiatr w sobotę. W tym artykule skupimy się na najnowszych wyliczeniach.

Wichura Xandra, Yelnia czy Dudley – powstanie i systematyka

Niż, który przyniesie do nas bardzo silne porywy wiatru w czwartek 17 lutego 2022 roku, utworzył się w niedzielę z zatoki niskiego ciśnienia u wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Następnie zaczął przemieszczać się na północny wschód, ciągle się pogłębiając. Nadano mu imię Xandria.

wichura

W środę niż ten uderzy w Wyspy Brytyjskie. Zaraz za nim przemieszcza się kolejny niż. Nazwano go Ylenia. I to ten niż został zaklasyfikowany jako orkan Dudley. Niże Xandra i Ylenia połączą się w środę wieczorem nad Danią. Dudley będzie się dalej pogłębiać.

wichura, wichura,burze,xandra

W czwartek ośrodek orkanu będzie znajdować się nad Morzem Bałtyckim. Nowe wyliczenia zaostrzają spadek ciśnienia. Ciśnienie spadnie do 959 hPa. Sytuacja jest bardzo podobna do tej z orkanem Malik. Bardzo niskie ciśnienie jak i położenie ośrodka niżowego.

wichura, wichura,burze,xandra

Orkan Dudley. Klasyfikacja DWD

Niemieckie służby meteo DWD dokonały klasyfikacji niżu Ylenia jako orkan i nadały mu imię DUDLEY. Powodem tej decyzji była między innymi prędkość ciągła wiatru oraz prognozowane porywy, które podczas uderzenia strefy wiatrowej w wybrzeża Wysp Brytyjskich osiągać mają ponad 140 km/h. Ostatni w klasyfikacji to orkan MALIK ze stycznia 2022 roku.

wichura, wichura,burze,xandra

Brytyjskie MetOffice nadało nazwy dwóm sztormom: Dudley oraz Eunice.

Brytyjskie MetOffice (służby meteorologiczne) nadały w poniedziałek rano status sztormów dwóm niżom. Sztormem Dudley ochrzczono niż Ylenia a Sztormem Eunice nazwano niż wtórny (jeszcze nie powstał). Przyniosą one potencjalnie niszczące porywy wiatru oraz silne załamanie pogody na Wyspach Brytyjskich. Wstępne ostrzeżenia dla Wysp Brytyjskich już zostały wydane.

Prognozy porywów wiatru 17-18 lutego

Strefa silnego wiatru zacznie obejmować Polskę już w czwartek po godzinie 1:00 nad ranem. Prognozowane jest wejście od północnego zachodu bardzo niebezpiecznej linii szkwału lub linii burz na froncie chłodnym. Następnie strefa silnego wiatru obejmie zachód, centrum i w końcu całą Polskę. Najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się na Wybrzeżu i w północnozachodniej Polsce. Od 90 do 120 km/h w porywach (wybrzeże) i od 80 do 110 km (północ i północny zachód). Na pozostałym obszarze do 80-100 km/h.

Pamiętać należy, że podczas burz i przechodzenia linii szkwału porywy wiatru prostoliniowego mogą znacznie przekraczać powyższe wartości.

Ciepły sektor powietrza i temperatury do 12 stopni Celsjusza.

Podczas przechodzenia systemu frontów Polska dostaniemy się w sektor ciepłego powietrza. Miejscami na południu temperatury wzrosną do 12 stopni Celsjusza. Będzie to chwilowe, ponieważ powietrze to będzie wypierane przez front chłodny.

wichura, wichura,burze,xandra

Opady i burze

Tu również wyliczenia są bardzo niepokojące. Sytuacja przypomina tą z 17 stycznia tego roku. Spodziewać możemy się wejścia od Niemiec (zaczynając od północnego zachodu) dynamicznego frontu chłodnego (być może w postaci katafrontu). Na froncie tym wykształcone będą burze i linie szkwału. Wskazują na to bardzo dobre warunki konwekcyjne. Uskoki i skrętność wiatru oraz energia potencjalna dostępna drogą konwekcyjną. Front i związane z nim opady konwekcyjne widzi większość modeli numerycznych.

Możliwe jest pojawienie superkomórek burzowych generujących opady gradu powyżej 1 cm. Tu zostawimy jednak miejsce na prognozę Sieci Obserwatorów Burz.

wichura, wichura,burze,xandra

Podczas przechodzenia burz siła porywów wiatru może przekraczać prognozowane wartości. Front przemieszczać się będzie przez całe terytorium Polski. W związku z powyższym wszędzie będzie duże zagrożenie bardzo silnymi porywami wiatru.

Model UM 5km wylicza też porywy konwekcyjne. Widać poniżej bardzo dokładnie zaznaczoną linię takich porywów. Wskazuje to na szkwałowy charakter frontu, który będzie się przemieszczał przez Polskę.

wichura, wichura,burze,xandra

Wstępne prognozy ostrzeżeń IMGW

Poniżej prognozy wstępne ostrzeżeń IMGW:

Orkan Eunice – przewidywana sytuacja baryczna

W czasie, gdy nad Polską będzie trwało załamanie pogody związane z oddziaływaniem orkanu Dudley, nad Atlantykiem utworzy się kolejny ośrodek niżowy. Niż wtórny. Będzie bardzo szybko się pogłębiał i przemieszczał nad Europę. Już jako orkan Eunice.

wichura, wichura,burze,xandra

W sobotę znajdzie się on nad Morzem Bałtyckim. Prognozowana jest nad Polską kolejna bardzo silna wichura.

wichura, wichura,burze,xandra

Prognozy porywów wiatru 19 lutego

Modele numeryczne bardzo mocno zaostrzają porywy wiatru związane z tym niżem. Jak widzimy na poniższych wyliczeniach, każdy z modelu gdzie indziej widzi strefę silnego wiatru. Potrzebne są kolejne aktualizacje w celu oszacowania prędkości wiatru i miejsca przejścia strefy najsilniejszego wiatru.

Opady i burze

Tu jeszcze zbyt wcześnie na wnioski. Czekamy na kolejne wyliczenia

Podsumowanie

Tej zimy wichur nam nie brakuje. I nowe aktualizacje modeli numerycznych coraz bardziej pokazują, że dołączy do nich kolejna. Zima ta jest zdecydowanie inna, bardziej dynamiczna. Spowodowane jest to bardzo silną cyrkulacją zachodnią. Niże, które tworzą się na Atlantyku u wybrzeży Kanady często wchodzą w bardzo silną cyklogenezę. Mocno pogłębiając się, wędrują w kierunku Grenlandii i Islandii. Następnie powoli się wypełniając, uderzają w Europę. Jest wiele czynników, które powodują, że taki niż albo zupełnie słabnie przed dotarciem Europy Środkowej, albo wręcz się wzmaga (jak było w przypadku wichury Nadia). Wiele zależy od sytuacji barycznej.

Z pewnością czeka nas bardzo niebezpieczny okres w pogodzie. Zwracajmy uwagę na ostrzeżenia.

Inne wiadomości.