Przejdź do treści

Wichura na Pomorzu. Podsumowanie wydarzeń. 20.11.2021

Wichura na Pomorzu. Ofiara śmiertelna. Jedna osoba ranna. Ponad 520 interwencji strażaków. Powalone drzewa i uszkodzone budynki. Samolot niemogący wylądować na gdańskim lotnisku. Czas na podsumowanie wczorajszej wichury.

wichura na pomorzu, wichura na pomorzu

Drzewo spadło na samochód. Ofiara śmiertelna.

Reklama

Do tej tragedii doszło w miejscowości Muranowiec (powiat słupski). Na jadący drogą krajową nr 213 samochód osobowy spadło przewrócone przez silny wiatr drzewo. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniósł 35-letni mężczyzna, który kierował pojazdem. Kobieta z nim jadąca została ranna.

Pomorze — poryw wiatru przekraczający 120 km/h

Najsilniej wiało na Pomorzu. Najsilniejszy poryw zanotowała stacja Rozewie. Wynosił on ponad 120 km/h. W pasie od Ustki do Helu wiało ponad 90 km/h.
Wiatr łamał drzewa (jak pisaliśmy powyżej przyczynił się do tragedii w Muranowcu). Zrywał też dachy i wyrządzał liczne szkody materialne. Zerwany został dach z budynku w Mechowie.
Strażacy ponad 451 razy wyjeżdżali na interwencje (Pomorskie998).

Reklama

Problemy były też z dostawami energii elektrycznej. W wyniku zerwanych linii energetycznych wiele gospodarstw nie miało prądu.

Samoloty miały wczoraj duże problemy z wylądowaniem na gdańskim Lotnisku im. Lecha Wałęsy. Na skutek silnego wiatru bocznego jeden z samolotów zrezygnował z lądowania i odleciał na drugi krąg.

Poniżej film z innego lądowania w Düsseldorfie pokazujący, z czym mniej więcej musieli się wczoraj mierzyć piloci:

YouTube player

Silny wiatr na Warmii i Mazurach

Reklama

Także niespokojnie było w woj. warmińsko-mazurskim gdzie strażacy interweniowali ponad 45 razy. Najwięcej wezwań było do połamanych drzew. Uszkodzeniu uległ też trzy budynki. Jeszcze rano w związku wichurą prądu nie miało ponad 750 odbiorców.

Ostrzeżenie pogodowe IMGW. Silny wiatr.

Na wczorajszy dzień i noc ostrzeżenia IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia (Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu i południowego zachodu.):

wichura na pomorzu, wichura na pomorzu
Źródło: IMGW

Wydawały też ostrzeżenia inne strony i FP łowców burz. Jak widać słusznie.

Jak zachować się podczas silnego wiatru.

Reklama

Jak zachować się podczas wichury — opisaliśmy W TYM artykule.

Reklama