Wichura nad Polską. Smutne informacje docierają do nas z kraju. Cztery osoby zginęły w wyniku przechodzącej wichury na Dolnym Śląsku. Strażacy mają pełne ręce roboty. Wiatr powala drzewa i konary, łamie gałęzie i spycha samochody z drogi.

Ofiary śmietelne
W wyniku wichury przechodzącej nad Polską do tej pory w związku z silnym wiatrem straż pożarna odnotowała ponad 3535 interwencji. – Najwięcej w woj. dolnośląskim, wielkopolskim i lubuskim.
Do tej pory zginęły cztery osoby – wszystkie w województwie dolnośląskim.
W wyniku silnego podmuchu wiatru w miejscowości Rusko samochód dostawczy został zepchnięty z drogi i dachował. Jedna osoba zginęła.
W miejscowości Siechnice na pracownika przewróciła się ściana budowanego domu. Zginął na miejscu
We Wrocławiu drzewo przewróciło się na samochód osobowy. Zginęły dwie osoby.
Ranni
Do tej pory w związku z silnymi wiatrami rannych zostało sześć osób, z czego dwóch to ratownicy PSP – jedna osoba w zachodniopomorskim, jedna w lubuskim, a cztery na Dolnym Śląsku.
Niestety często bagatelizujemy silny wiatr. A zalecenia dotyczące zachowania się podczas wichury traktujemy z przymrużeniem oka. Czasem ma to tragiczne konsekwencje.
Inne niebezpieczne zdarzenia
Na tory kolejowe wprost przed jadący pociąg osobowy wiatr powalił drzewo. Sytuacja wydarzyła się koło godziny 12:30. Wiatr łamie drzewa i konary. Strażacy są wzywani do kolejnych interwencji. Docierają do nas informacje że drzewo przewróciło się na jadący karawan (w tym samym powiecie). Wiatr też zrywa i uszkadza dachy.
Samochód uderzył w powalone drzewo
W okolicach Lemierzyc samochód osobowy uderzył w powalone drzewo. Na szczęście nie ma ofiar. Na miejscu są duże utrudnienia. Obowiązuje ruch wahadłowy.
Silny wiatr jest notowany też w pozostałych regionach naszego kraju. Przemieszczające się tam linie konwekcyjne niosą ze sobą miejscami burze i nagłe krótkotrwałe załamanie pogody z bardzo silnym wiatrem.
IMGW podniosło poziom ostrzeżeń przed silnym wiatrem
IMGW podniosło stopień ostrzeżeń dot. silnego wiatru na drugi stopień w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i dolnośląskim.
Co w następnych godzinach?
Formacje liniowe będą przemieszczają się na północny wschód powodując miejscami straty. Dlatego też zwracajcie uwagę na pogodę. Zastosujcie się do poniższych porad i miejcie zainstalowany Monitor Burz.

Co warto zrobić przed wichurą
- Wiedząc o nadchodzącej wichurze usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Silny wiatr bez problemu może porwać przedmioty np. z balkonu które mogą stanowić wtedy zagrożenie dla innych osób.
- Zamknij okna i drzwi a jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz.
- Przygotuj w łatwo dostępnym miejscu oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii.
- Zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz.
- W miarę możliwości zabezpiecz swój samochód wjeżdżając do garażu. NIE parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.
Co warto zrobić gdy wichura nadejdzie
- Postaraj się NIE wychodzić na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne.
- Jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia.
- Jadąc samochodem nie zatrzymuj się pod drzewami, trakcją bądź słupami energetycznymi.
- Jadąc samochodem zwróć szczególną uwagę na to że przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
- Gdy sytuacja tego będzie wymagać wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru.
- Staraj się nie korzystać z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia.
Co zrobić po wichurze
- Gdy już sytuacja się uspokoi dokonaj oględzin strat w swojej okolicy.
- Poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi w swojej okolicy (np. zerwana linia energetyczna).
- Gdy będzie taka konieczność to pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy.
- Uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać.
- Zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej.
- Gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność.
Materiał opracowany na podstawie wytycznych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.