Przejdź do treści

Wichura NADIA nadciąga nad Polskę. Wiatr do 120 km/h. Możliwe linie szkwału i burze śnieżne.

Wyliczenia modeli są nadal bardzo niepokojące. Już pewne jest, że przez Polskę przejdzie wichura, którą w weekend przyniesie nam bardzo głęboki niż Nadia. Praktycznie wszystkie modele numeryczne są zgodne co do siły wiatru, która w większości kraju przekroczyć może 100 km/h. Pytanie pozostaje, jaką dokładnie trajektorię obierze niż.

wichura nadia, wichura nadia,orkan nadia,niż nadia

Wichura Nadia. Aktualizacje.

29.01.2022 09.30 – Niż Nadia (Orkan Malik) już nas Skandynawią.

Reklama

Niż Nadia znajduje się obecnie nad Skandynawią. Jego front ciepły jest już nad zachodnią Polską i będzie przemieszczać się w głąb kraju. Dzięki wspomaganiu prądu strumieniowego w najbliższych godzinach zanurkuje nad Białoruś, a przez zwiększenie gradientu ciśnienia pojawi się bardzo silny, miejscami niszczący wiatr.

wichura nadia, wichura nadia,orkan nadia,niż nadia

28.01.2022 – Formujący się niż Nadia

Niż Nadia, formując i pogłębiając się, przemieszcza się w kierunku Skandynawii. Nic nie wskazuje na poprawę prognoz w weekend. Co więcej, nowe wyliczenia wskazują, że trajektoria niżu może przebiegnąć o około 200 km bliżej Polski.

wichura nadia, wichura nadia,orkan nadia,niż nadia

27.01.2022 – Narodziny niżu Nadia

Reklama

Rodzący się niż Nadia, który przyniesie nam bardzo niebezpieczną pogodę w weekend, znajduje się nad Atlantykiem. Możecie zobaczyć go na poniższej mapie. Czarną strzałką zaznaczyłem kierunek przemieszczania się centrum niżu.

Wichura Nadia. Sytuacja baryczna.

Niż Nadia, przemieszczając się nad Europę, będzie cały czas się pogłębiać. Dodatkowo wspomagać go będzie prąd strumieniowy. Ciśnienie w momencie, gdy centrum niżu będzie nad Morzem Bałtyckim, spadnie do 959 hPa. Spowoduje to bardzo silny, miejscami niszczący wiatr, szybkie przemieszczanie się frontów, najpierw ciepłego a zaraz za nim chłodnego. Tak mocny spadek ciśnienia spowoduje również bardzo złe samopoczucie u meteopatów i meteoropatów. Stanie się to w weekend.

Niż Nadia zakwalifikowana przez niemieckie DWD jako orkan

Niemieckie służby meteo DWD dokonały klasyfikacji niżu Nadia jako orkan i nadały mu imię MALIK. Powodem tej decyzji była między innymi prędkość ciągła wiatru oraz prognozowane porywy, które podczas uderzenia strefy wiatrowej w wybrzeża Danii osiągać mają ponad 130 km/h. Ostatnie w klasyfikacji to orkan Fryderyk ze stycznia 2018 roku i Sabina z 2020 roku.

Reklama

Więcej w artykule: Orkan Malik tak Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD sklasyfikowała w piątek niż Nadia. (lowcyburzpim.pl)

wichura nadia, wichura nadia,orkan nadia,niż nadia
Orkan Malik oznaczony na mapie synoptycznej DWD

Silny wiatr – Podsumowanie wyliczeń 28.01.2022

Do wichury zostało kilkanaście godzin. Niestety każda kolejna prognoza utwierdza nas w przekonaniu, że to będzie bardzo niebezpieczny weekend. Na tę chwilę zakładamy wraz z Martą porywy wiatru ponad 120 km/h na Wybrzeżu oraz porywy punktowe w Polsce zachodniej i centralnej do 110 km/h.

W dodatku bierzemy pod uwagę wystąpienie linii szkwału, na której lokalnie wiać może jeszcze mocniej. Do nadejścia niżu zostało nam jeszcze trochę czasu. Mam nadzieję, że te wstępne prognozy nam się nie sprawdzą.

Nasze wstępne ostrzeżenia

Reklama

Ostrzeżenia są wstępne i mogą ulec zmianie.

Wichura w Polsce GFS

Model GFS ZAOSTRZYŁ WYLICZENIA. Widzi wejście strefy bardzo silnego wiatru w nocy z soboty na niedzielę. Najpierw najmocniej zacznie wiać na wybrzeżu. Porywy do 130 km/h. Nad samym morzem powyżej 130 km/h. Bardzo szybko strefa ta przemieszczać się na południe przynosząc porywy wiatru do 120 km/h. Wiatr uspokajać się będzie w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Pamiętać należy, że GFS nie podaje prędkości wiatru związanego z konwekcją. Oznacza to tyle, że punktowo wiatr będzie silniejszy.

Reklama

Szczerze pisząc sytuacja rysowana przez GFS jest bardzo niebezpieczna. Na mapach widzimy strefę, która może być powiązana z frontową linią szkwału. Na jej czele pojawić się mogą burze śnieżne. Sytuacja dość podobna z poniedziałku.

Najbardziej zagrożone obszary: Północny zachód, zachód, centrum i południe Polski.

Wichura w Polsce – ECMWF

Model ECMWF również zaostrza wyliczenia. Wejście strefy bardzo silnego wiatru w nocy z soboty na niedzielę. Najpierw najmocniej zacznie wiać na wybrzeżu. Porywy do 120 km/h. Bardzo szybko strefa ta przemieszczać się na południe przynosząc porywy wiatru do 120 km/h. Wiatr uspokajać się będzie w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Reklama

Najbardziej zagrożone obszary: Północny zachód, zachód, centrum Polski.

Wichura w Polsce – ICON-EU

Model ICON-EU w tym momencie wylicza nadal najbardziej „oszczędnie”. Wejście strefy bardzo silnego wiatru również ma nastąpić w nocy z soboty na niedzielę. Najpierw najmocniej zacznie wiać na wybrzeżu. Porywy do 120 km/h. Bardzo szybko strefa ta przemieszczać się na południe przynosząc porywy wiatru do 110 km/h. Ten model widzi długotrwałe porywy wiatru przez całą niedzielę. Wiatr uspokajać się będzie dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek. Najbardziej zagrożone obszary: Północny zachód, zachód Polski.

Wichura w Polsce – ALARO

ALARO wylicza najsilniejsze porywy wiatru. Trzeba brać poprawkę na wyliczenia tego modelu. Jednak ostatnie wyliczenia z 17.01.2022 roku pod względem prędkości wiatru się sprawdziły. Porywy wiatru w niedzielę wg, tego modelu mogą osiągnąć na wybrzeżu do 135 km/h. A miejscami w centrum i na zachodzie kraju ~110-120 km/h.

Wichura w Polsce – UM

Podobnie widzi to model UM.

wichura nadia, wichura nadia,orkan nadia,niż nadia

Opady w weekend

Od północnego zachodu w sobotę wkroczy ciepły front atmosferyczny, przynosząc opady śniegu, śniegu z deszczem, a następnie deszczu. Jeszcze przed północą front ciepły opuści nasz kraj. Za nim bardzo szybko będzie przemieszczał się kolejny front, front chłodny przynoszący opady śniegu. Na tę chwilę dynamika w sobotę i niedzielę szykuje nam się bardzo wysoka. Wysoce prawdopodobne jest wystąpienie burz śnieżnych. Możliwe będą linie szkwału. Czekamy na jutrzejsze wyliczenia i uzupełnimy tekst.

Burze

Bardzo prawdopodobne jest wystąpienie burz oraz burz śnieżnych. Te będą faworyzowane szczególnie przy przechodzeniu oraz za frontem chłodnym. Największe ryzyko wystąpienia burz będzie na północnym zachodzie, północy i centrum Polski. W nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę. Podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych pojawić się może bardzo silny, niszczący wiatr. Zalecamy najwyższą ostrożność.

Inne wiadomości

Reklama