Przejdź do treści

Wichura Nadia przeszła nad Polską. Jedna osoba nie żyje. Dwanaście rannych. Duże zniszczenia.

Wichura związana z niżem Nadia (przez niemieckie DWD uznana jako orkan Malik) powoli opuszcza Polskę. Bilans to jedna ofiara śmiertelna, kilka osób rannych i bardzo duże zniszczenia.

Podsumowanie RCB

Reklama

Rządowe Centrum bezpieczeństwa opublikowało raport z przejścia wichury nad Polską. Wynika z niego, że mieliśmy jedną z bardziej niszczycielskich wichur w ostatnich latach.

Jedna ofiara śmiertelna. Wzrosła liczba rannych do dwunastu. Straż wyjeżdżała 16387 razy. 1145 budynków zostało uszkodzonych. A 118 292 odbiorców nie miała energii elektrycznej.

wichura nadia, wichura nadia,orkan malik,ofiara śmiertelna,ranni

Wichura Nadia – ofiara śmiertelna i dwanaście osób rannych

Reklama

Niestety wichura zebrała śmiertelne żniwo. W niedzielę 30.01.2021 r. przed godziną 2:00 w miejscowości Tłuczewo (gmina Linia, powiat wejherowski) doszło do wypadku, w wyniku którego zginęła jedna osoba. Na jadący samochód marki Renault, w którym podróżowały cztery osoby, spadło drzewo. Pomimo próby reanimacji, jednej osoby nie udało się uratować. Kolejna z urazem rąk została przewieziona do szpitala. Dwie pozostałe wyszły z wypadku bez obrażeń.

Na tą chwilę mamy informacje o dziewięciu osobach rannych.

wichura nadia, wichura nadia,orkan malik,ofiara śmiertelna,ranni
Fot. remiza.pl
wichura nadia, wichura nadia,orkan malik,ofiara śmiertelna,ranni
fot. KPP Wejherowo/ Facebook

Przejście wichury nad Polską

W sobotę przez Polskę przechodziła strefa opadów związana z frontem ciepłym. Po południu wkroczył do Polski front chłodny. Za nim postępowała strefa bardzo silnego wiatru. Nocą z soboty na niedzielę wiatr zaczął się nasilać najpierw nad morzem, następnie nad Wybrzeżem i w Polsce północnozachodniej. Po północy wiało już praktycznie w całym kraju. W centrum niżu ciśnienie spadło do 960 hPa. Centrum przemieszczało się na wschód i południowy wschód. W niedzielę najsilniej wiało na wschodzie Polski. Nocą z niedzieli na poniedziałek porywy wiatru będą stopniowo słabły.

orkan malik

Ponad 16 100 interwencji związanych z wichurą

Reklama

Jak informuje komendant prasowy PSP, w niedzielę do godziny 21:00 strażacy odnotowali w całym kraju 16 044 zdarzenia związane z silnym wiatrem. Każde województwo zostało dotknięte wichurą. Jednak najmocniej ucierpiały województwa: zachodniopomorskie (2326 interwencji), pomorskie (2136 interwencji), wielkopolskie (2077 interwencji), mazowieckie (1461 interwencji), śląskie (1284 interwencje) oraz warmińsko-mazurskie (1169 interwencji).

Dziesiątki tysięcy gospodarstw nadal bez prądu.

Jak podaje Marek Kubiak – zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa,

„Na godz.21.30 bez prądu pozostaje 20 3330 odbiorców (najwięcej w województwie zachodniopomorskim 45029, pomorskim 34844, wielkopolskim 32700)”

Artykuł w przygotowaniu

Reklama