Przejdź do treści

„Wichura w poniedziałek” okiem Jarosława Turały.

Zgodnie z poprzednim postem postanowiłem szybko przeanalizować spodziewany jutrzejszy, silniejszy wiatr, który wg. niektórych „mediów” urósł do rangi huraganu. Pisano że wystąpi wichura w poniedziałek. Podobno ma wiać 90 / 110 km/h i co ciekawe, więcej niż w sobotę, która okazała się łagodniejsza.

AKTUALNA SYTUACJA BARYCZNA

Reklama

Jesteśmy pod działaniem klina wyżowego, ośrodka wysokiego ciśnienia, który znajduje się nad Atlantykiem. Mamy więc spokojną, niemal bezchmurną i stabilną aurę.

SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA

Klin wyżowy wydaje się nie ustępować, jednak na mapach 550 hPa (ok. 5,5 km) widać wyraźnie „schodzący” potencjał w postaci szybszego przepływu powietrza w całym przekroju troposfery. Dodatkowo niż przemieszczający się nad Rosją, spowoduje zaostrzenie się gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego. Oznacza to silniejszy wiatr.

wichura w poniedziałek

Wichura w poniedziałek – OPIS

Reklama

Wichura w poniedziałek nie wystąpi. W prognozach widać wyraźnie postępującą dolinę chłodu w polu geopotencjału. Zanim to jednak nastąpi, będziemy niemal w identycznej sytuacji, jak w ostatnią sobotę. Wyż baryczny na zachodzie oraz wędrujący niż baryczny na wschodzie. Niż powoli i sukcesywnie będzie przesuwał się nad zachodnią częścią Rosji, zaostrzając gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego.

Mocniej powieje – szczególnie nad samym morzem, gdzie lokalnie może poryw osiągnąć 80 km/h. Poza tym porywy średnio do 60 km/h. Szkód materialnych, większych raczej się nie spodziewam. Wiatr osłabnie już nocą z poniedziałku na wtorek. Nie przejmować się, tylko się cieszyć, że dzień dłuższy 🙂. W strefie plaż i miejscowości nadmorskich możliwe niewielkie szkody materialne (pomorskie).

Jutro się piszemy w prognozie 🙂. Odpoczywajcie w tę piękną niedzielę.

Reklama

Inne wiadomości

Reklama