Przejdź do treści

Wichury nad Polską? Kilka słów Jarosława Turały.

Wichury nad Polską? Kilka słów Jarosława Turały. Szybki „hunt” wiązek prognostycznych, spodziewanych porywów wiatru w noc sylwestrową. Bardzo Was proszę. Wstrzymajcie się z niemal apokaliptycznymi scenariuszami

Wichury nad Polską? Kilka słów Jarosława Turały.

Wichury nad Polską? Silniejsze porywy wiatru

Reklama

Po pierwsze – Żyjemy w takim klimacie, że w końcu albo niż wędrowny, albo niż wtórny, znajdą bliżej ośrodka, lub klina wyżowego, które zwiększą gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego nad Polską (przede wszystkim nad morzem i w górach), co przyniesie silniejsze porywy wiatru.

Po drugie – Nie należy zakładać od razu mocno-destrukcyjnego scenariusza. Wiatr może powodować szkody materialne, ale do rekordu >160 km/h na nizinach daleko.

Reklama

Po trzecie – Pamiętajcie, że te kreski, kolory i inne liczby są nadal wiązkami prognostycznymi. Oczywiście nie mogę napisać – NIE SPRAWDZI SIĘ!!, bo się może sprawdzić. Oczywiście w granicach rozsądku prognostycznego. Nie mam na myśl jakiejś wiązki ECMW extended na 45 dni do przodu.

Jutro analiza

Jutro rano pojawi się analiza. Do porannej kawy będzie jak znalazł.

Jako ciekawostka – Układy baryczne, oraz prąd strumieniowy (Jet stream) tak się prawdopodobnie ułożą, że noc sylwestrowa może upłynąć pod znakiem krótkich rękawków i to nie będzie spowodowane żadnymi, większymi dawkami napojów o podwyższonej zawartości „Radości”

Reklama

O tym oraz innych „przyjemnościach” jutro.

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama