Przejdź do treści

Wichury nad Polską w tym tygodniu. Przyglądamy się mapom i wyliczeniom. Aktualizacja

Wichury nad Polską wracają… Po chwili spokoju wraca do nas bardziej dynamiczna aura. Szykują nam się dwie wichury. Pierwsza wystąpi w czwartek i piątek a druga, groźniejsza w sobotę i niedzielę. Sprawdźmy, co mówią wyliczenia.

Reklama

Silny wiatr w czwartek i piątek

Pierwszy silny wiatr w tym tygodniu związany będzie z niżem, który teraz znajduje się nad Wyspami Owczymi. Z biegiem czasu niż ten przemieszczać się będzie nad Skandynawię, aby zanurkować nad krajami bałtyckimi i Białorusią. Związany z nim system frontów atmosferycznych popsuje pogodę w czwartek i piątek.

wichury nad polską
Prognozowana sytuacja z czwartku na piątek.

W czwartek porywy wiatru wzmagać się już przed południem na Wybrzeżu. Wieczorem tam wiatr w porywach do 105 km/h (część modeli wskazuje na 85-90 km/h). Na pozostałym obszarze w porywach do 65 km/h.

Nocą z czwartku na piątek strefa silnych porywów wiatru przemieszczać się będzie przez terytorium Polski na południowy wschód. Maksymalne porywy w strefie do 90 km/h. Na wybrzeżu nadal do 100 km/h.

W piątek natomiast najsilniej powieje na północnym wschodzie Polski. Porywy do 80 km/h.

Podobną sytuację widzi model GFS. Wg. tego modelu w nocy z czwartku na piątek wraz z przechodzeniem frontu chłodnego wędrować będzie strefa silnego wiatru na południowy wschód Polski. Miejscami wiatr osiągać ma 90 km/h. Strefa przypomina trochę tą z poniedziałku. Jednak w skali zdecydowanie słabszy. Warto jednak wskazać, że pozostałe modele nie widzą tak tej sprawy. Więc takiego rozwoju sytuacji nie możemy brać za pewnik. Ale warto obserwować.

wichury nad Polską, wichury nad Polską
Strefa silnego wiatru związana z frontem chłodnym. GFS.
wichury nad Polską, wichury nad Polską
Opady nocą z czwartku na piątek. GFS

Wichura w Polsce – sobota i niedziela

Tu zdecydowanie niebezpieczniej to wygląda. Od północnego zachodu wkroczy front atmosferyczny, przynosząc opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. Za nim bardzo szybko będzie przemieszczał się kolejny front przynoszący opady śniegu. Na tę chwilę dynamika w sobotę i niedzielę szykuje nam się bardzo wysoka. Wysoce prawdopodobne jest wystąpienie burz śnieżnych. Możliwe będą linie szkwału.

wichury nad Polską, wichury nad Polską
Prognozowana sytuacja z soboty a niedzielę.

Na tę chwilę najbardziej zagrożone obszary to północny-zachód, zachód i południe Polski. Wiatr wzmagać się będzie już w sobotę na południowym zachodzie. I tu pojawiają się rozbieżności. Jedne modele widzą najbardziej niebezpieczną pogodę w nocy z soboty na niedzielę a inne w niedzielę. Podczas przechodzenia apogeum wichury na wybrzeżu porywy do 110 km/h, natomiast w zachodniej i centralnej Polsce do 100 km/h/. W niedzielę wieczorem powinno się już uspokoić.

Podczas przechodzenia strefy frontowej spodziewamy wystąpienia się linii szkwałowych z budującymi się chmurami cumulonimbus. Podobnie jak w poniedziałek wystąpić mogą na czele linii szkwałowych wyładowania i regularne burze.

wichury nad Polską, wichury nad Polską
Źródło. ICM Meteo

Inne wiadomości

Reklama