Przejdź do treści

Widmo Brockenu. Czym jest to tajemnicze zjawisko?

Będąc w górach lub lecąc samolotem zdarzyło Wam się widzieć to rzadkie zjawisko? Znacie legendę dotyczącą Widma Brockenu? Jak powstaje to zjawisko?

Geneza nazwy Widmo Brockenu.

Zjawisko to ma kilka nazw. Inne to mamidło górskie oraz zjawisko Brockenu. Nazwa pochodzi od szczytu Brocken w niemieckich górach Harz. To tam po raz pierwszy zaobserwował zjawisko Johann Esaias Silberschlag. Opisał je w 1780 roku.

Reklama

Kiedy i jak powstaje Widmo Brockenu?

To zjawisko optyczne możemy zaobserwować najczęściej w górach. Jest też widoczne z okien samolotu. Warunkiem jest abyśmy byli pomiędzy chmurą lub mgłą zawieszoną poniżej naszej pozycji a słońcem. Wtedy promienie oświetlają mgłę która działa podobnie jak ekran. Widzimy naszą własną powiększoną sylwetkę (ciemny cień) często okoloną tzw. glorią. Gloria to tęczowo rozświetlona otoczka która rozchodzi się kręgami od środka naszej sylwetki.

Klątwa Widma Brockenu.

Klątwa ta jest rozpowszechniona wśród polskich taterników. Mówi ona że jeśli zobaczymy Widmo Brockenu to z pewnością zginiemy w górach. Chyba że uda nam się je dojrzeć trzy razy. Wtedy też klątwa widma zostaje zdjęcia.
Autorem tego przesądu jest Jan Alfred Szczepański. Więcej na jego temat znajdziecie tu.

Inne wiadomości

Reklama