Przejdź do treści

Wielkoskalowe opady deszczu na południu Polski.

Wielkoskalowe opady deszczu na południu Polski. Od środy zaczynają się silne opady deszczu na południu Polski. Sprawdzamy ile i jak długo będzie padać.

Sytuacja baryczna

Nad Europą rozciąga się system frontów związanych z niżem znajdującym się u wybrzeży Portugalii. System ten przypomina macki oplatające kontynent. Nas interesuje pofalowany front atmosferyczny rozciągający się równoleżnikowo przez praktycznie całą Europę. Składa się on z segmentów frontu chłodnego, ciepłego i okluzji. Głównym zagrożeniem takich frontów jest sposób jego przemieszczania. Wijąc się niczym wąż, niesie ze sobą kolejne porcje opadu nad danym obszarem. Tak będzie tym razem.

Wielkoskalowe opady deszczu na południu Polski.

Reklama

W środę w południe już nad krańce południowe nasunęła się strefa opadu związana z tym frontem. Strefa ta meandrując, będzie stopniowo obejmować coraz większe terenu południa kraju. Do północy rozpada się już na południu Polski oraz na południu woj. lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

Kolejne strefy jak po sznurku będą przemieszczać się przez południe Polski do godzin wieczornych w czwartek. Wtedy sytuacja zacznie się poprawiać, a ilość opadów zmaleje.

Same ilości opadów nie będą gigantyczne jednak warte wspomnienia po suchym sierpniu. Im bardziej na południe od linii Kalisz Warszawa, tym więcej opadów. Najwięcej na krańcach południowych do 30 mm.

wielkoskalowe opady deszczu, wielkoskalowe opady deszczu,na południu

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama