Przejdź do treści

Wiry pyłowe / trąby pyłowe nad Polską 1 maja. Zobacz filmy. Jak powstają?

1 maja w wielu miejscach w Polsce była bardzo ładna, słoneczna pogoda. Temperatury szybko wzrastały. Były dogodne warunki do powstawania wirów pyłowych inaczej nazywanych trąbami lub diabełkami pyłowymi. Dwa takie zjawiska nad Polską zostały nagrane przez obserwatorów. Zobaczcie filmy, a my wyjaśnimy, jak takie wiry powstają.

wiry pyłowe

Wiry pyłowe nad Polską – wir w gminie Golina 1.05.2022

Reklama

W gminie Golina położonej w woj. wielkopolskim zaobserwowano 1 mara 2022 roku wir pyłowy. To, co było bardzo charakterystyczne to bardzo duża wysokość kolumny pyłu.

Wir pyłowy w miejscowości Dziećmiarki 1.05.2022

Kolejne nagranie omawianego zjawiska powstało w miejscowości Dziećmiarki znajdującej się w powiecie gnieźnieńskim, również w woj. wielkopolskim. Tym razem na nagraniu widzimy bardzo dynamiczny wir pyłowy zbierający wszystko, co znajduje się na jego drodze.

Jak powstają trąby pyłowe?

Wir pyłowy tworzy się nad silnie nagrzaną przez słońce powierzchnią gruntu. Najczęściej między godzinami: 12.30 a 14.00, gdy kąt wysokości słońca jest największy. Podczas operacji słonecznej ciepło jest przekazywane do atmosfery. Dzięki temu tworzy się w pobliżu powierzchni gruntu wysoce niestabilna warstwa powietrza. Uwolnienie zmagazynowanej w tej warstwie energii prowadzi do powstawania miejsc szybko wznoszącego się powietrza. Słaby wiatr sprzyja zainicjowaniu rotacji w takich miejscach, co prowadzi do powstania wiru. Wir ten zasysa cząsteczki pyłu, piachu i gleby uwidaczniając się obserwatorom.

Więcej informacji znajdziecie tu.

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama