Przejdź do treści

Włochy. Wzrost aktywności wulkanu Stromboli. Spływy piroklastyczne i tsunami.

Włochy. Wzrost aktywności wulkanu Stromboli. Spływy piroklastyczne i tsunami.

Włochy. Wzrost aktywności wulkanu Stromboli. Wpływy piroklastyczne i tsunami.
Reklama

Włochy. Wzrost aktywności wulkanu Stromboli

Aktywność wulkanu Stromboli we Włoszech wzrosła drastycznie w niedzielę 4 grudnia 2022 roku. Lawa przelała się przez taras krateru i pojawiły się co najmniej 2 duże osuwiska, które przekształciły się w spływy piroklastyczne. Dotarły one do morza i wytworzyły chmury popiołu osiągające wysokość do 1500 m.

Początek

Obserwatorium wulkaniczne w Katanii poinformowało, że pierwszy wzrost aktywności wulkanu nastąpił o 15:10 czasu lokalnego. Z nagrań wynika jednak, że pierwsze sygnały świadczące o wzroście aktywności pojawiły się już około godziny 6:00 rano.

Sytuacja przybrała dramatyczny obrót o godzinie 15:16 czasu lokalnego, kiedy nastąpiła intensywna eksplozja w środkowo-południowej części krateru. Zaraz potem zaczęły pojawiać się osuwiska. O 15:31 czasu lokalnego nastąpiło większy zawał wzdłuż górnej części Sciara del Fuoco.

Duże osuwisko było prawdopodobnie spowodowane zawaleniem się zewnętrznej ściany krateru, z której nastąpił wypływ lawy. Upadek zewnętrznej ściany krateru spowodował jeden lub kilka umiarkowanych spływów piroklastycznych schodzących ze zbocza.

Reklama

Duże osuwisko

Jednak największy incydent miał miejsce o godzinie 16:19 czasu lokalnego. Kolejne zawalenie spowodowało bardzo duży spływ piroklastyczny, który szybko zszedł zboczem. Według INGV, osuwisko i przepływ piroklastyczny wygenerowały również lokalne tsunami, które osiągnęło wysokość 1,5 m

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości

Reklama
Tagi: