Przejdź do treści

Wulkan Fuego. Kolejny wybuch. Zarejestrowano moment eksplozji.

11 października 2021 roku czasu lokalnego nastąpiła kolejna erupcja wulkanu Fuego. Jest to jeden z kilku czynnych wulkanów Ameryki Środkowej. Poprzednia erupcja miała miejsce 23 wrzesnia 2021 roku.

Wulkan Fuego. Pojawiły się materiały na których zarejestrowany został wybuch wulkanu Fuego. Na nagraniu widać moment wybuchu oraz unoszącą się chmurę piroklastyczną.

wulkan fuego, wulkan fuego
Źródło: Twitter
wulkan fuego, wulkan fuego
Źródło: Twitter

Prawdę mówiąc było to tylko kaszlnięcie wulkanu patrząc na jego poprzednie, dynamiczne i bardzo niebezpieczne erupcje. Jedna z nich nastąpiła 3 czerwca 2018 roku. Erupcja wytworzyła kolumnę popiołu o wysokości ponad 15 kilometrów. Lawiny piroklastyczne – szybko poruszające się chmury gorącego gazu i materii wulkanicznej – spowodowały śmierć ponad 69 osób a wiele setek raniły.

Wulkan Fuego znajduje się ponad 50 km na południowy zachód od Gwatemali (stolicy kraju o tej samej nazwie). Wysokość tego wulkanu to 3763 m. Jest najbardziej aktywnym wulkanem w Ameryce Środkowej. Poprzednie erupcje w tym roku miały miejsce w lutym i we wrześniu..

wulkan fuego, wulkan fuego
Dzień przed eksplozją. Źródło: Twitter

Pozostałe wiadomości.

Reklama