Przejdź do treści

Wybuch wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai. IMGW: Skok ciśnienia (fala uderzeniowa) powietrza zarejestrowany w Polsce.

Niezwykle gwałtowna erupcja wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai widziana była z kosmosu. Spowodowała powstanie fal tsunami oraz fali uderzeniowej. Fala uderzeniowa dotarła w sobotę wieczorem do Polski. Stacje meteo zarejestrowały wahania ciśnienia. O czym poinformowało IMGW.

tonga, tonga

Wybuch wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai

Reklama

O godzinie 5:14 nad ranem, w sobotę (15.01.2022) czasu polskiego nastąpiła gwałtowna erupcja wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai znajdującego się na wyspach Tonga na Oceanie Spokojnym. Erupcja była tak potężna i gwałtowna, że widać ją było z kosmosu. Dźwięk wybuchu słuchać było nawet na Alasce. Erupcja ta wyzwoliła fale tsunami oraz falę uderzeniową.

tonga, tonga
Fala uderzeniowa widoczna jest jako zewnętrzny pierścień okalający chmurę popiołów. Ciencia y Mas!
@Cienciaymas_

Fala uderzeniowa i skoki ciśnienia

Fala uderzeniowa wygenerowana przez erupcję przemieszczała się z prędkością około 1,1 tysiąca kilometrów na godzinę. W ciągu doby przebyła całą kulę ziemską. Do Polski dotarła po pokonaniu 16 tys. kilometrów. Stało się to po 13 godzinach od erupcji. W całym kraju stacje meto, również prywatne zarejestrowały skoki ciśnienia w okolicach godziny 20:23

Reklama

Na poniższym zdjęciu przedstawionym przez IMGW widać nagłe skoki ciśnienia. Wykres pochodzi z barometru znajdującego się w obserwatorium meteorologicznym na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach. Wahania sięgały 2-3 hPa.

Oczywiście w Polsce skoki były dość małe w porównaniu z miejscami znajdującymi się bliżej erupcji.

Reklama