Przejdź do treści

Wybuch wulkanu Semeru w Indonezji. Mieszkańcy uciekali w panice. Ofiara śmiertelna i ranni.

W sobotnie przedpołudnie doszło do wybuchu wulkanu Semeru w Indonezji. Wulkan wyrzucił ogromną kolumnę popiołu, wywołując panikę wśród ludzi mieszkających w pobliżu i zmuszając ich do ucieczki. Jedna osoba zginęła. Ponad 40 osób zostało poparzonych.

wybuch wulkanu semeru,

Wybuch wulkanu Semeru

Reklama

Indonezyjski wulkan Semeru na wyspie Jawa wybuchł, wyrzucając grube kolumny popiołu wysoko w niebo i wywołując panikę wśród ludzi mieszkających w pobliżu. Jedna osoba zginęła. Poparzonych jest ponad 40 osób. Bilans może wzrosnąć.

Wybuch wulkanu Semeru — towarzyszyły mu też spływy piroklastyczne oraz lahary. Sytuację utrudniły też burze i deszcz, które wraz z popiołem i tlącymi się, opadającymi szczątkami utworzyły gęste błoto. Zniszczony został co najmniej jeden most łączący dwie główne wioski Pronojiwo i Candipuro. Powstałe błoto utrudniło ewakuację ludności.

Reklama

„Grube kolumny popiołu przykryły tereny nieopodal wulkanu, w kilku wioskach dzień zamienił się w noc” – powiedział Haq, dodając, że kilkaset osób zostało przeniesionych do tymczasowych schronień lub ewakuowanych do innych bezpiecznych rejonów.

Raporty telewizyjne pokazywały ludzi biegnących w panice, uciekających przed ogromną chmurą popiołu, z twarzami mokrymi od deszczu zmieszanego z pyłem wulkanicznym.

Wulkan Semeru o wysokości 3 676 metrów (12 060 stóp) to najwyższy wulkan na najgęściej zaludnionej wyspie w kraju. Wybuch wulkanu Semeru jest dużą tragedią dla całego regionu.

Reklama

Indonezja, archipelag ponad 270 milionów ludzi, jest podatny na trzęsienia ziemi i aktywność wulkaniczną, ponieważ znajduje się wzdłuż pacyficznego „Pierścienia Ognia”, serii linii uskoków w kształcie podkowy. Indonezja ma około 128 aktywnych wulkanów.

Aktualna pogoda — kliknij i sprawdź.

Reklama