W sobotnie przedpołudnie doszło do wybuchu wulkanu Semeru w Indonezji. Wulkan wyrzucił ogromną kolumnę popiołu, wywołując panikę wśród ludzi mieszkających w pobliżu i zmuszając ich do ucieczki. Jedna osoba zginęła. Ponad 40 osób zostało poparzonych.

Wybuch wulkanu Semeru
Indonezyjski wulkan Semeru na wyspie Jawa wybuchł, wyrzucając grube kolumny popiołu wysoko w niebo i wywołując panikę wśród ludzi mieszkających w pobliżu. Jedna osoba zginęła. Poparzonych jest ponad 40 osób. Bilans może wzrosnąć.
Wybuch wulkanu Semeru — towarzyszyły mu też spływy piroklastyczne oraz lahary. Sytuację utrudniły też burze i deszcz, które wraz z popiołem i tlącymi się, opadającymi szczątkami utworzyły gęste błoto. Zniszczony został co najmniej jeden most łączący dwie główne wioski Pronojiwo i Candipuro. Powstałe błoto utrudniło ewakuację ludności.
„Grube kolumny popiołu przykryły tereny nieopodal wulkanu, w kilku wioskach dzień zamienił się w noc” – powiedział Haq, dodając, że kilkaset osób zostało przeniesionych do tymczasowych schronień lub ewakuowanych do innych bezpiecznych rejonów.
Raporty telewizyjne pokazywały ludzi biegnących w panice, uciekających przed ogromną chmurą popiołu, z twarzami mokrymi od deszczu zmieszanego z pyłem wulkanicznym.
Bismillah. Stay safe, kawan-kawan di Semeru dan sekitar pic.twitter.com/PlG8BXDwxN
— Fiersa Besari (@FiersaBesari) December 4, 2021
Mount Semeru erupted sending a wall of hot clouds barrelling down towards nearby villages. pic.twitter.com/TQL9UT29Xy
— Nuice Media (Taylor’s version) (@nuicemedia) December 4, 2021
Mt. Semeru, East Java, Indonesia, this afternoon pic.twitter.com/ln4sGtEMdj
— DARYONO BMKG (@DaryonoBMKG) December 4, 2021
Pray for #semeru pic.twitter.com/EN490sRFaq
— pencitraan (@dzikrulloh__) December 4, 2021
Wulkan Semeru o wysokości 3 676 metrów (12 060 stóp) to najwyższy wulkan na najgęściej zaludnionej wyspie w kraju. Wybuch wulkanu Semeru jest dużą tragedią dla całego regionu.
Indonezja, archipelag ponad 270 milionów ludzi, jest podatny na trzęsienia ziemi i aktywność wulkaniczną, ponieważ znajduje się wzdłuż pacyficznego „Pierścienia Ognia”, serii linii uskoków w kształcie podkowy. Indonezja ma około 128 aktywnych wulkanów.
Aktualna pogoda — kliknij i sprawdź.