Przejdź do treści

Wybuch wulkanu Semeru w Indonezji. Mieszkańcy uciekali w panice. Ofiara śmiertelna i ranni.

W sobotnie przedpołudnie doszło do wybuchu wulkanu Semeru w Indonezji. Wulkan wyrzucił ogromną kolumnę popiołu, wywołując panikę wśród ludzi mieszkających w pobliżu i zmuszając ich do ucieczki. Jedna osoba zginęła. Ponad 40 osób zostało poparzonych.

wybuch wulkanu semeru,

Wybuch wulkanu Semeru

Indonezyjski wulkan Semeru na wyspie Jawa wybuchł, wyrzucając grube kolumny popiołu wysoko w niebo i wywołując panikę wśród ludzi mieszkających w pobliżu. Jedna osoba zginęła. Poparzonych jest ponad 40 osób. Bilans może wzrosnąć.

Reklama

Wybuch wulkanu Semeru — towarzyszyły mu też spływy piroklastyczne oraz lahary. Sytuację utrudniły też burze i deszcz, które wraz z popiołem i tlącymi się, opadającymi szczątkami utworzyły gęste błoto. Zniszczony został co najmniej jeden most łączący dwie główne wioski Pronojiwo i Candipuro. Powstałe błoto utrudniło ewakuację ludności.

„Grube kolumny popiołu przykryły tereny nieopodal wulkanu, w kilku wioskach dzień zamienił się w noc” – powiedział Haq, dodając, że kilkaset osób zostało przeniesionych do tymczasowych schronień lub ewakuowanych do innych bezpiecznych rejonów.

Raporty telewizyjne pokazywały ludzi biegnących w panice, uciekających przed ogromną chmurą popiołu, z twarzami mokrymi od deszczu zmieszanego z pyłem wulkanicznym.

Reklama

Wulkan Semeru o wysokości 3 676 metrów (12 060 stóp) to najwyższy wulkan na najgęściej zaludnionej wyspie w kraju. Wybuch wulkanu Semeru jest dużą tragedią dla całego regionu.

Indonezja, archipelag ponad 270 milionów ludzi, jest podatny na trzęsienia ziemi i aktywność wulkaniczną, ponieważ znajduje się wzdłuż pacyficznego „Pierścienia Ognia”, serii linii uskoków w kształcie podkowy. Indonezja ma około 128 aktywnych wulkanów.

Aktualna pogoda — kliknij i sprawdź.

Reklama