Przejdź do treści

Wypalanie traw przyczyną kolejnego pożaru. W Złatnej spłonęło 7 ha lasu.

W czwartek 24.03.2022 roku wybuchł pożar w masywie leśnym w Złatnej (pow. żywiecki). Zanim udało się opanować pożar, spłonęło ponad 7 ha lasu. Przyczyną znów wypalanie traw.

Pożar w Złatnej

Reklama

W czwartek, 24 marca zgłoszono pojawienie się pożaru. Paliła się tzw. „Kotrysia Polana”. Dziewięć jednostek straży pożarnych z ziemi i dwa samoloty gaśnicze z powietrza walczyło z rozprzestrzeniającym się ogniem. Gaszenie rozpoczęto około godziny 13.00. Zakończono koło godziny 20.00. Niestety spłonęło ponad 7 ha lasu. Nikt na szczęście nie ucierpiał. Przyczyną było wypalanie traw.

wypalanie traw
fot. OSP Ujsoły

Pożar w gminie Michałowo

Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze przy zalewie Siemianówka w środę o godzinie 13:13. Pożar w sumie obejmował około 60 ha lasów i łąk w okolicach miejscowości Budy i Cisówka.

Reklama

Jak podaje na swojej stronie portal isokolka.eu: „W akcję nad Zalewem Siemianówka w gminie Michałowo zaangażowało się 82 strażaków, głównie z jednostek w powiecie białostockim. Ogień, który wybuchł podczas wypalania suchych traw, pochłonął już około 60 hektarów trzcinowisk, lasu i nieużytków. Całkowicie zniszczone zostały domki letniskowe i budynki gospodarcze. To jeden z większych pożarów w tym roku w województwie podlaskim.” Jak informuje KW PSP Białystok, przyczyną było wypalanie traw.

Śmiertelna ofiara wypalania traw na Podkarpaciu

Utrata kontroli nad ogniem podczas wypalania traw może mieć śmiertelne skutki. Na Podkarpaciu 80-latek stał się ofiarą ognia — zginął w pożarze traw.

Jak informował rzecznik podkarpackiej Straży Pożarnej bryg. Marcin Betleja : „„W trakcie gaszenia pożaru strażacy na środku pogorzeliska o powierzchni około hektara znaleźli ciało mężczyzny. Niestety nie udało się uratować mu życia. Ogień zdewastował ponad 571 hektarów ziemi, dwie osoby zostały ranne. Zaangażowanych w gaszenie tego typu pożarów było ponad 10 tys. strażaków z woj. podkarpackiego”.

wypalanie traw, wypalanie traw,wypalanie
Shutterstock

Wypalanie traw – Nasza opinia

Reklama

Jak widać powyżej, wypalanie jest tragiczne w skutkach dla całego ekosystemu. Roślin i zwierząt. Podczas wypalania łatwo utracić kontrolę nad ogniem, szczególnie gdy jest bardzo sucho. Ogień pędzony wiatrem bardzo szybko się rozprzestrzenia. Powstają wtedy dynamiczne i trudne do ugaszenia pożary. Jeden z nich ostatnio właśnie gaszono w gminie Michałowo. Kolejne pożary pojawiają się w różnych miejscach Polski.

Oczywiście są miejsca, gdzie pożary są niezbędne dla ekosystemu (Australia). Jednak są to pożary naturalnie wywoływane w odpowiednim dla natury momencie. A nie sztucznie przez człowieka.

„Wbrew obiegowej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy.” – gov.pl

Wypalanie traw niezgodne z polskim prawem

Reklama

„Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat” – gov.pl

Wiadomości

Reklama