W czwartek 24.03.2022 roku wybuchł pożar w masywie leśnym w Złatnej (pow. żywiecki). Zanim udało się opanować pożar, spłonęło ponad 7 ha lasu. Przyczyną znów wypalanie traw.
Pożar w Złatnej
W czwartek, 24 marca zgłoszono pojawienie się pożaru. Paliła się tzw. „Kotrysia Polana”. Dziewięć jednostek straży pożarnych z ziemi i dwa samoloty gaśnicze z powietrza walczyło z rozprzestrzeniającym się ogniem. Gaszenie rozpoczęto około godziny 13.00. Zakończono koło godziny 20.00. Niestety spłonęło ponad 7 ha lasu. Nikt na szczęście nie ucierpiał. Przyczyną było wypalanie traw.
Pożar w gminie Michałowo
Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze przy zalewie Siemianówka w środę o godzinie 13:13. Pożar w sumie obejmował około 60 ha lasów i łąk w okolicach miejscowości Budy i Cisówka.
Jak podaje na swojej stronie portal isokolka.eu: „W akcję nad Zalewem Siemianówka w gminie Michałowo zaangażowało się 82 strażaków, głównie z jednostek w powiecie białostockim. Ogień, który wybuchł podczas wypalania suchych traw, pochłonął już około 60 hektarów trzcinowisk, lasu i nieużytków. Całkowicie zniszczone zostały domki letniskowe i budynki gospodarcze. To jeden z większych pożarów w tym roku w województwie podlaskim.” Jak informuje KW PSP Białystok, przyczyną było wypalanie traw.
Kolejny raz przestrzegamy przed wypalaniem traw!!!Oto skutki pożaru suchych traw w m.Budy i m.Cisówka pow.białostocki. Działamy w sile 27 zastępów. Około 10 domków letniskowych całkowicie spalonych. pic.twitter.com/uRgN42WOrl
— KW PSP Białystok (@Kwpsp_Bialystok) March 23, 2022
Śmiertelna ofiara wypalania traw na Podkarpaciu
Utrata kontroli nad ogniem podczas wypalania traw może mieć śmiertelne skutki. Na Podkarpaciu 80-latek stał się ofiarą ognia — zginął w pożarze traw.
Jak informował rzecznik podkarpackiej Straży Pożarnej bryg. Marcin Betleja : „„W trakcie gaszenia pożaru strażacy na środku pogorzeliska o powierzchni około hektara znaleźli ciało mężczyzny. Niestety nie udało się uratować mu życia. Ogień zdewastował ponad 571 hektarów ziemi, dwie osoby zostały ranne. Zaangażowanych w gaszenie tego typu pożarów było ponad 10 tys. strażaków z woj. podkarpackiego”.
Wypalanie traw – Nasza opinia
Jak widać powyżej, wypalanie jest tragiczne w skutkach dla całego ekosystemu. Roślin i zwierząt. Podczas wypalania łatwo utracić kontrolę nad ogniem, szczególnie gdy jest bardzo sucho. Ogień pędzony wiatrem bardzo szybko się rozprzestrzenia. Powstają wtedy dynamiczne i trudne do ugaszenia pożary. Jeden z nich ostatnio właśnie gaszono w gminie Michałowo. Kolejne pożary pojawiają się w różnych miejscach Polski.
Oczywiście są miejsca, gdzie pożary są niezbędne dla ekosystemu (Australia). Jednak są to pożary naturalnie wywoływane w odpowiednim dla natury momencie. A nie sztucznie przez człowieka.
„Wbrew obiegowej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy.” – gov.pl
Wypalanie traw niezgodne z polskim prawem
„Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat” – gov.pl