Przejdź do treści

Wypalanie traw przyczyną pożaru 60 ha lasu i łąk w gminie Michałowo.

Około godziny 13:00 wybuchł pożar w okolicach miejscowości Budy i Cisówka (woj. podlaskie). Objął około 60 ha łąk, lasów i trzcinowisk. Pożar został już opanowany. Przyczyną znów wypalanie traw.

Pożar w gminie Michałowo

Reklama

Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze przy zalewie Siemianówka w środę o godzinie 13:13. Pożar w sumie obejmował około 60 ha lasów i łąk w okolicach miejscowości Budy i Cisówka.

Jak podaje na swojej stronie portal isokolka.eu:

Reklama

„W akcję nad Zalewem Siemianówka w gminie Michałowo zaangażowało się 82 strażaków, głównie z jednostek w powiecie białostockim. Ogień, który wybuchł podczas wypalania suchych traw, pochłonął już około 60 hektarów trzcinowisk, lasu i nieużytków. Całkowicie zniszczone zostały domki letniskowe i budynki gospodarcze.

Akcja wciąż trwa. To jeden z większych pożarów w tym roku w województwie podlaskim.”

Jak informuje KW PSP Białystok, przyczyną było wypalanie traw.

Śmiertelna ofiara wypalania traw na Podkarpaciu

Reklama

Utrata kontroli nad ogniem podczas wypalania traw może mieć śmiertelne skutki. Na Podkarpaciu 80-latek stał się ofiarą ognia — zginął w pożarze traw.

Jak informował rzecznik podkarpackiej Straży Pożarnej bryg. Marcin Betleja : „„W trakcie gaszenia pożaru strażacy na środku pogorzeliska o powierzchni około hektara znaleźli ciało mężczyzny. Niestety nie udało się uratować mu życia. Ogień zdewastował ponad 571 hektarów ziemi, dwie osoby zostały ranne. Zaangażowanych w gaszenie tego typu pożarów było ponad 10 tys. strażaków z woj. podkarpackiego”.

wypalanie traw, wypalanie traw
Shutterstock

Wypalanie traw a natura

Bardzo dobrze to zagadnienie opisano na stronie Gov.pl. Postanowiłem zacytować, wnosząc drobne poprawki. Cały artykuł znajduje się tu: Dlaczego nie wypalać traw – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Reklama

Wypalanie traw powoduje śmierć w ogniu ptaków. Ogień niszczy miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków).

Dym generowany przez pożar uniemożliwia pszczołom, trzmielom oblatywanie łąk. Owady te giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.
Podczas wypalania giną też zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru. Zwierzęta te tracą orientację w dymie i ulegają zaczadzeniu. Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki.

Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren.
Ginie w nich też wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie).
Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce, ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, przewietrzają glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce.

Reklama

Ogień uśmierca również wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze).

wypalanie traw, wypalanie traw
ShutterStock

Wypalanie traw – Nasza opinia

Jak widać powyżej, wypalanie jest tragiczne w skutkach dla całego ekosystemu. Roślin i zwierząt. Podczas wypalania łatwo utracić kontrolę nad ogniem, szczególnie gdy jest bardzo sucho. Ogień pędzony wiatrem bardzo szybko się rozprzestrzenia. Powstają wtedy dynamiczne i trudne do ugaszenia pożary. Jeden z nich dziś właśnie gaszono w gminie Michałowo.

Oczywiście są miejsca, gdzie pożary są niezbędne dla ekosystemu (Australia). Jednak są to pożary naturalnie wywoływane w odpowiednim momencie. A nie sztucznie przez człowieka.

Reklama

„Wbrew obiegowej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy.” – gov.pl

Wypalanie traw niezgodne z polskim prawem

„Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat” – gov.pl

Wiadomości

Reklama