Przejdź do treści

Wyż Kai nad Polską. Silne wahania temperatury. Ciepłe dni i mroźne noce.

Od początku poprzedniego weekendu dominuje nad Polską silny wyż o imieniu Kai. Przyczynia się on do silnych wahań temperatury. Miejscami różnica temperatury między dniem a nocą wynieść może nawet 15 stopni Celsjusza.

wyż kai

Wyż Kai.

Wyż Kai nad Europą dominuje już od ostatniej soboty, przynosząc bezchmurne niebo. Wyż ten będzie transformować w kolejnych dniach, ale powinien utrzymać się do piątku / soboty, kiedy to zacznie słabnąć.

Bezchmurne niebo powoduje jednak, prócz pięknej pogody za dnia bardzo duże wahania temperatury. Zacząć trzeba od tego, że ze względu na swoje położenie otwiera drogę do spływu chłodnych mas powietrza z północy.

Duże wahania temperatury

W dzień następuje operacja słoneczna. Promienie słońca bardzo szybko nagrzewają grunt. Temperatura szybko wzrasta. Miejscami do 5-7 stopni Celsjusza. Gdy tylko słońce zacznie zachodzić, następuje bardzo szybkie oddawanie ciepła. Najsilniejsze w godzinach porannych. Wypromieniowanie ciepła następuje do atmosfery. Temperatury spadają poniżej zera. Od -2 do -6 stopni Celsjusza, w górach i kotlinach nawet do -15 stopni Celsjusza.

Najbliższe dni

Taka też pogoda będzie utrzymywać się w Polsce do końca tygodnia. W dzień w większości miejsc będzie słonecznie, a temperatury szybko będą rosły do 3 – 5 stopni Celsjusza. Nocą natomiast szybko będą spadać do -3 – -6 stopni. A w kotlinach oraz na terenach górskich do -15 stopni Celsjusza. Daje nam to miejscowy skok temperatur do 10 – 15 stopni Celsjusza w ciągu kilku godzin.

wyż kai, wyż kai,wahania temperatury,ciepłe dni,mroźne noce

Osłabienie organizmu

Takie skoki temperatur mogą być dla naszego organizmu uciążliwe i niebezpieczne. Powodują osłabienie organizmu, co zwiększa podatność na infekcje. Do tego trudniej się odpowiednio ubrać i łatwo można organizm przechłodzić. Bardzo ważne jest, aby nie dać się zmylić ciepłu, które jest w dzień i odpowiednio się ubierać.