Przejdź do treści

Wyż Noe nad Polską. Zimna noc i pogodnie przez kolejne dni.

Luty pod względem pogody był bardzo dynamicznym miesiącem. Od początku marca obserwujemy stabilizację w pogodzie. Stabilizacja ta utrzyma się przez kolejne siedem dni. Będzie słonecznie, ale z wahaniami temperatury.

Wyż Noe nad Europą

Reklama

Jak spojrzymy na mapę baryczną, to zobaczymy bardzo silny wielocentryczny wyż nad Rosją. Jeden z ośrodków będzie się umacniać i kierować w stronę Polski. Gdy jego centrum będzie nad Łotwą, ciśnienie wyniesie tam 1043 hPa. Wyż ten nazwany został Noe.

Gdy dotrze nad Polskę, to ciśnienie delikatnie się obniży. Do 1041 hPa. Najwyższe zanotowane ciśnienie atmosferyczne w Suwałkach (1997r) to 1054 hPa. Do rekordu będzie więc daleko, ale wszyscy Ci (meteopaci), dla których problemy zaczynają się przy dużym wzroście / lub spadku ciśnienia mogą czuć się w tych dniach gorzej.

Pogodnie przez kolejne dni

Reklama

Wczoraj zalegała jeszcze nad Polską wschodnią strefa zachmurzenia frontowego. Po jego przejściu jednak w całej Polsce niebo powinno być już bezchmurne. Część modeli numerycznych widzi piękną i słoneczną pogodę aż do przyszłego wtorku. Pozostałe natomiast widzą zachmurzenie w sobotę i niedzielę na wschodzie Polski. Jeśli te prognozy się sprawdzą, to będziemy mieć zgniły wyż.

wyż noe, wyż noe,pogodnie

Dobowe wahania temperatur

Jak to przy wyżu bywa – za dnia całkiem ciepło a w nocy mróz. Tak jest i tym razem. W nadchodzących dniach w większości Polski temperatury w dzień do 4-5 stopni Celsjusza (zachód Polski) i od -2 do 0 stopni Celsjusza (wschód Polski). W górach nawet do -8 stopni.

Nocą temperatury spadać będą poniżej zera za sprawą wypromieniowania ciepła do atmosfery. Najchłodniejsza noc będzie z czwartku na piątek. Temperatury spadną do -8 st. Celsjusza na wschodzie Polski oraz -15 st. Celsjusza w górach. Kolejne noce trochę „cieplejsze”.

wyż noe, wyż noe,pogodnie

Silny wyż a meteopaci

Reklama

Dominacja tak silnego wyżu to zła informacja dla części osób wrażliwych na pogodę, a szczególnie na ciśnienie. Szybkie zmiany ciśnienia o więcej niż 8 hPa w ciągu doby bardzo źle wpływają na osoby wrażliwe na zmiany ciśnienia. Wysokie ciśnienie może powodować zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Meteopaci podczas wysokiego ciśnienia odczuwać mogą silne bóle głowy, rozkojarzenie, senność. Mogą być też bardziej zmęczeni. Co więcej, zimowe wyże tego typu przynoszą duże spadki temperatury, co jeszcze bardziej potęguje u takich osób złe samopoczucie.

Aktualna pogoda.

Reklama