Przejdź do treści

Wyż Stefan nad Polską. Stabilizacja i poprawa pogody.

Nad Polską umacnia się wyż Stefan. Media straszą, że to antycyklon, przed który przyjdzie bardzo silne ochłodzenie. Jak będzie naprawdę? Zapraszamy do przeczytania.

Wyż Stefan nad Polską. Stabilizacja i poprawa pogody.

Wyż Stefan nad Polską

Reklama

Od czwartku wyż Stefan zaczyna dominować nad zachodnią częścią Polski. Tam obserwować możemy mniejsze zachmurzenie i zdecydowanie więcej słońca. Wschód kraju jeszcze znajduje się w zachmurzeniu związanym z niżem, który powoli słabnie. Niż ten oddala się od wschodniej granicy Białorusi.
W kolejnych godzinach centrum wyżu będzie przemieszczać się przez Polskę w kierunku południowym. Aby następnie zatrzymać się nad Serbią.

Od piątku do niedzieli nad Polską zostanie już tylko klin wysokiego ciśnienia, który też powinien przynosić troszkę lepszą pogodę.

Jaka pogoda i temperatury?

Reklama

Wyż ten przyniesie poprawę pogody na początku na zachodniej, potem również w centralnej i wschodniej Polsce. Część modeli wskazuje na zachmurzenie niskie, część natomiast na zachmurzenie średnie bądź duże, jednak nie powinno padać.

Za dnia dzięki zachmurzeniu temperatury będą dość wysokie od 14 bądź nawet 16 °C do 12 °C. Nocą natomiast od 2 °C na zachodzie, północy i krańcach południowych (tam możliwe przymrozki) do 8 °C na południowym wschodzie. Szczególnie chłodna noc będzie z czwartku na piątek. Kolejne noce już cieplejsze.

Jednak nie możemy tu mówić o ataku mrozu, o którym mówią niektóre media.

Mroźnie nadal w Tatrach

Reklama

Opady śniegu powinny już w dniu dzisiejszym słabnąć i zanikać. Od jutra powolutku będą wzrastać temperatury również w Tatrach, więc pokrywa śnieżna może zacząć miejscami się topić.

Wyż czy antycyklon?

Słowa wyż i antycyklon są stosowane zamiennie. Tak samo jak niż i cyklon. Jak wiadomo od długiego czasu, słowo anty cyklon ma znaczenie bardziej negatywne w języku polskim i media lubią z niego korzystać w celu zainteresowania szerszej publiczności, aby weszła i kliknęła dany artykuł.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama