Skutki wichury z poniedziałku 17.01.2022. Wiatrołom w okolicach Kaczynka.
Skutki wichury z poniedziałku 17.01.2022. Wiatrołom w okolicach Kaczynka.
Skutki wichury z poniedziałku 17.01.2022. Wiatrołom w okolicach Kaczynka.
Popołudnie 20 maja 2021 roku było w naszym regionie bardzo spokojne. Od dobrych kilku dni jesteśmy w objęciach chłodnego powietrza o cechach morskich. Co prawda jest ono chwiejne, brak jednak czynników wspomagających dobrą konwekcję.
6 kwietnia konwekcja ruszyła bardzo szybko. Jednak komórki były w tak dużej ilości że przysłaniały się nawzajem. Ciężko było o dobre ujęcie. Sytuacja zmieniła się po południu. Kiedy to przez Łomżę przeszła dobrze rozbudowana chmura dająca opad krupy śnieżnej. Udałem się w odsłonięte miejsce aby zrobić kilka ujęć.
Zaćmienie słońca wystąpiło we czwartek 10.06.2021 i było widoczne w Polsce jako częściowe. Ostatnie takie zaćmienie mieliśmy możliwość obserwować 6 lat temu. Jedno ze zdjęć poniżej przedstawia naszą obserwację wykonaną właśnie wtedy.
Tego dnia (25.04) konwekcja była bardzo dynamiczna. Objawiała się chmurami z bardzo dobrze widocznymi smugami krypy śnieżnej. Komórki te szybko zanikały zostawiając za sobą opadające smugi opadowe.
Szybki wyjazd w kierunku Warszawy. Pościg za superkomórką burzową. Zarejestrowanie wały szkwałowego przemieszczającego się nad Warszawą.
Zapraszamy.
Udało się nam przechwycić komórkę konwekcyjną. Podjechaliśmy prawie pod rdzeń opadowy. Dzięki czemu mogliśmy obserwować całkiem silny prąd zstępujący oraz dobrze zarysowane smugi opadowe. Jaśniejszy kolor smug świadczył o tym że padała krupa śnieżna.
Zachodzące słońce i podświetlenie chmur piętra średniego to zawsze przepis na piękne zdjęcia. W oddali Via Baltica w budowie.