Przejdź do treści

Zaćmienie słońca widziane z Polski we wtorek 25 października. Kolejne takie w 2027 roku. Jak prowadzić obserwację.

Zaćmienie słońca widziane z Polski we wtorek 25 października.

Reklama

Już w najbliższy wtorek na terenie Polski będziemy mogli obserwować zaćmienie słońca, którego (w takiej skali) nie było od ponad 7 lat. Z perspektywy obserwatorów w Polsce Księżyc przykryje prawie połowę tarczy słońca, a całe zaćmienie będzie można obserwować w bardzo dogodnych dla nas godzinach. Sprawdzamy, jaka będzie pogoda na wtorek.

Zaćmienie 25 października 2022 roku

Już we wtorek 25 października bieżącego roku będziemy mogli obserwować między innymi na terenie Polski zaćmienie słońca, które w takiej głębokości nie występowało od ponad 7 lat. Co więcej, obserwacje będzie można prowadzić na terenie Polski w bardzo dogodnych godzinach, ponieważ wczesnym popołudniem.

Reklama

Maksimum zaćmienia wystąpi niemal w południe między godzinami 12:14 na zachodzie Polski, a godziną 12:26 na wschodzie Polski. W Warszawie zjawisko będzie widoczne od godziny 11:14. Maximum zaćmienia nastąpi o godzinie 12:23, a zaćmienie zakończy się o godzinie 13:33. Całość zaćmienia potrwa około 2 godzin i 20 minut.

Ostatnie takie zaćmienie w marcu 2015 roku

Ostatnie zaćmienie o podobnej głębokości mogliśmy obserwować w marcu 2015 roku. Wielu z was wysyłało nam zdjęcia z tego zaćmienia. Było to bardzo piękne zaciemnienie, które można było bardzo łatwo sfotografować bądź obserwować za pomocą teleskopu. Oczywiście z odpowiednim filtrem. Tym razem będzie podobnie, o ile pogoda dopisze, ale to sprawdzimy w poniższych akapitach.

Gdzie je obserwować?

Już w najbliższy wtorek (25 października) dojdzie do najgłębszego od 7 lat, widocznego z Polski częściowego zaćmienia Słońca 

Reklama

Jak można przeczytać we wpisie na stronę Astromat „Czekające nas niebawem zaćmienie będzie zaćmieniem częściowym, należącym do cyklu saros 124 (będąc 55. z 73. zaćmień w tym cyklu, oraz jednym z 29. częściowych). Obserwacja zaćmienia będzie możliwa z terenów niemal całej Europy (oprócz Portugalii i południowej Hiszpanii), na Bliskim Wschodzie, południowo-zachodniej części Azji (Indie) oraz północno-wschodniej Afryki. Całkowity czas trwania zaćmienia wyniesie około 4 godziny i 4 minuty.”

Gdzie zaćmienie będzie widoczne w Polsce

W Polsce zaćmienie będzie widoczne jako średnio głębokie. Najlepsze warunki do jego obserwacji będą mieli mieszkańcy północno-wschodniej części kraju, z maksymalną fazą wynoszącą 45.9% zakrycia. Zaćmienie będzie najpłytsze na południowym-zachodzie Polski, tam podczas fazy maksymalnej zostanie zakryte 32.9% tarczy Słonecznej. W centrum kraju możemy liczyć na około 39% zakrycia. Dla szerokości geograficznej Łodzi zaćmienie rozpocznie się o godzinie 11:13 i potrwa do 13:30. Faza maksymalna, 38.9% zakrycia przypadnie na godzinę 12:21. W pozostałych częściach kraju czasy trwania zaćmienia mogą się nieznacznie różnić.

Ze względu na różnice w stopniu zakrycia tarczy Słonecznej przez Księżyc zamieszczamy mapę pokazującą stopień zakrycia dla każdego miasta wojewódzkiego.

UWAGA!

Reklama

Pod żadnym pozorem nie obserwuj Słońca bez odpowiedniego zabezpieczenia, nawet podczas częściowego zaćmienia. Nieodpowiednie przeprowadzenie obserwacji może grozić uszkodzeniem lub nawet utratą wzroku. 

„Słońce można obserwować na różne sposoby; przez projekcję na ekran, przez przyrządy optyczne zaopatrzone w specjalny filtr słoneczny lub przez dedykowane obserwacjom Słońca teleskopy słoneczne.

Jak oobserwować?

Pierwsza metoda polega na rzutowaniu przez teleskop lub lornetkę obrazu Słońca na ekran (choćby zwykłą białą kartkę). Jest to najprostsza metoda obserwacji, jednak należy pamiętać o ostrożności podczas obserwacji. Należy uważać przede wszystkim by nie patrzeć bezpośrednio w okular teleskopu, lornetki ani nawet w szukacz. Warto również pamiętać, że nie każdy sprzęt nadaje się do tego typu obserwacji, zwłaszcza ten o plastikowych elementach, które mogą zostać zniszczone poprzez stopienie przez gorącą wiązkę światła. Również lepiej nie narażać dużych teleskopów oraz droższych akcesoriów, które niekoniecznie nadają się do tego typu obserwacji.

Reklama

Inną opcją obserwacji Słońca jest obserwacja przez odpowiedni filtr Słoneczny. Najpopularniejszym typem filtra słonecznego wykorzystywanego przez miłośników astronomii jest folia mylarowa ND 5.0. Folia ta jest przeznaczona do zamocowania na wylocie tuby teleskopu, lunety lub lornetki. Folię można kupić niemal w każdym sklepie ze sprzętem astronomicznym, w dowolnym rozmiarze, a koszt takiej folii jest niewielki, za to gwarantuje bezpieczne obserwacje powierzchni Słońca, pod warunkiem jej solidnego zamocowania. Folię można zamocować przy pomocy dedykowanych do tego celu opraw lub wykonać taką oprawę własnoręcznie choćby z tektury. Ważne jednak, żeby taka oprawa była solidnie zamocowania u wylotu tubusu teleskopu i nie miała szansy spaść przez np. mocny wiatr.” Z pomocą folii ND 5.0 można również bezpiecznie prowadzić obserwacje gołym okiem. By je ułatwić najlepiej będzie przygotować okulary z folią ND. Wystarczy wydrukować szablon i wyciąć okulary, najlepiej ze sztywnego kartonu. Szablon można znaleźć pod tym linkiem: https://www.astromat.pl/wp-content/uploads/2022/10/Szablon-okularow-do-obserwacji-Slonca-astromat-2022.pdf

Najłatwiejszym I najbezpieczniejszym sposobem na obserwację zaćmienia Słońca będzie obejrzenie transmisji na żywo z przebiegu tego zjawiska. Takiego live’a będzie prowadził między innymi Mateusz Kalisz, polski popularyzator astronomii prowadzący projekt Astrolife. Transmisja na żywo będzie prowadzona na YouTube: https://youtu.be/EzOxC3SyfrY

Życzymy czystego nieba i udanych obserwacji.

Reklama

Autor: Kuba Warchoł, Kacper Staszczyk / Astromat 

Jaka będzie pogoda?

Do obserwacji zaćmienia słońca bardzo istotna jest pogoda, a ta niestety w przyszłym tygodniu będzie obfitowała w bardzo duże zachmurzenie i opady deszczu. Wtorek nie będzie tutaj wyjątkiem.

Od godzin porannych we wtorek w całej Polsce zachmurzenie całkowite. Jedynie przejaśnienia będą występowały na krańcach zachodnich. W wielu miejscach wystąpią opady deszczu. Związane to będzie z przemieszczającym się frontem atmosferycznym.

W godzinach południowych wschód, północ i południe kraju w zachmurzeniu całkowitym. Przejaśnienia mogą występować na krańcach zachodnich kraju i powoli wędrować w stronę wschodnią. Także prognozujemy, że największe szanse na obserwację zaćmienia będą mieli mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz dolnośląskiego.

zaćmienie słońca, zaćmienie słońca,prognoza,zaćmienie 2022,zaćmienie październik,zaćmienie Polska

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama